AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET
   

Dr.Hasan Horto Biyografi

 
 
 

3.MART.2004 TE İSTANBULDA AVRUPA BİRLİĞİ KONFERANSINDA

SAYIN PAT COX’A SUNDUĞUM YAZILAR:

 

 

1. SAYIN BAŞKAN,KIYMETLİ DİNLEYİCİLER: (03.03.2004 İstanbul)

 BEN HASAN HORTO, AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMEK İÇİN ÇOK ÇALIŞAN, BÜYÜK GAYRET SARFEDEN TÜRKİYENİN, SADE BİR YURTDAŞI OLARAK AVRUPA PARLEMENTOSU SAYIN BAŞKANI PATRICK COX’A İNSAN HAKLARI VE İNANÇLAR KONUSUNDA, BİRİ DİĞERİNİN İÇİNE GEÇMİŞ, İÇ İÇE, İKİ SORU, İKİ ELEŞTİRİ VE BUNLARLA İLGİLİ İKİ ÖNERİ SUNMAK İSTİYORUM. AVRUPA PARLEMENTOSU RAPORTÖRÜ SAYIN ARİE OOSTLANDER’İN 19.ŞUBAT.2004 TARİHİNDE AVRUPA PARLEMENTOSUNA SUNDUĞU TÜRKİYE RAPORUNDA BELİRTTİĞİ GİBİ, BİZ TÜRKLER, İNSAN HAKLARINDAKİ NOKSANLARIMIZ ÜZERİNDE ÇOK ELEŞTİRİ ALIYORUZ. BİZ NOKSANLARIMIZI BİLİYOR VE DÜZELTMEĞE ÇALIŞIYORUZ. BİZİM ÜLKEMİZDEKİ İNSAN HAKLARI, BAŞKA ÜLKELEDEKİ İNSAN HAKLARI İLE ÖRNEĞİN AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDEKİ, AMERİKAN YERLİLERİ, YANİ INDIANLAR, YANİ KIZILDERİLİLERE UYGULANAN İNSAN HAKLARIYLA BERABER ELE ALINIR, KARŞILAŞTIRMA YAPILIRSA ÇİTE STANDART YARATILMAMIŞ OLUR.

         İKİNCİ ELEŞTİRİMİ ŞÖYLE ÖZETLEYEBİLİRİM, KANAATİME GÖRE AVRUPA BİRLİĞİ, TÜM UYGARLIK VE TÜM İNSANLIK, YENİ MİLENYUMDA, YİRMİBİRİNCİ YÜZYILDA, İNANÇLARIN SINIRSIZ ÖZGÜRLÜĞÜ YANINDA, İNANÇLARIN YARATTIĞI ŞİDDETİN KORKUNÇ İKİLEMİNİ YAŞIYOR, 11.EYLÜL.2001 NEWYORK, WASHINGTON SALDIRILARI, İSTANBUL’DA 2003 YILI KASIM AYINDA YAŞADIĞIMIZ DÖRT ACI PATLAMA İLE, ORTADOĞU’DA FİLİSTİN’DE, İSRAİL’DE IRAK’TA HEMEN HERGÜN SÜREGELEN İNTİHAR SALDIRILARININ TEK ORTAK PAYDASI VARDIR. O’DA HEPSİNİN İNANÇLARDAN DOĞMASIDIR. BEN ÖYLE ZANNEDİYORUM’Kİ GEÇEN YÜZYILIN ORTALARINDAKİ NAZİ-GAZ ODASI ACI OLAYLARI DA, AYNI ORTAK YAPDAYI PAYLAŞIR.

         İNANÇLARINDA SINIRSIZ ÖZGÜRLÜĞE SAHİP OLAN İNSANOĞLU, NEDENSE İNANÇLARINI SORGULAMAKTAN ÇEKİNİYOR, ADETA KORKUYOR. ÇOĞU GENÇ VE EĞİTİMLİ OLAN BU İNSANLARI, BÖYLESİNE KORKUNÇ ŞİDDETE ÇEKEN ULTUMATED MOTIVATION, YANİ, CAN ALICI DERECEDE ÖDENDİRİCİ ETKEN, BİLİNMEDEN, SIRF ASKERİ TEDBİRLERLE BİNLERCE MASUM İNSANIN CANINA DA MALOLAN BU ÇATIŞMALARIN ÖNÜNE GEÇMEK MÜMKÜN OLMAZ. BUNLARI ÖNLEMEK İÇİN, ŞÖYLE BİR YAKLAŞIMIN FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUM.

         AVRUPA BİRLİĞİ BÜNYASİNDE TÜM İNANÇ VE DİNLERİ TEMSİL EDEN DİN BİLGİNLERİ, SOSYOLOGLAR, PSİKOLOGLAR VE BİLGE KİŞİLERDEN OLUŞAN KOMİTELER KURULMALI, KOMİTELERDE BU KORKUNÇ ŞİDDET EYLEMLERİ, İNANÇLAR VE CENNET ARASINDAKİ İLİŞKİLER ARAŞTIRILIP ÖNLEYİCİ ÇARELER ARANMALIDIR.

         YİRMİBİRİNCİ YÜZYILDA UYGARLIĞIN MOTORU OLMASI GEREKEN BİRLEŞİK AVRUPA DA KURULMASINI ÖNERDİĞİM BU KOMİTELER (İnanç arındırma komiteleri) OLARAK DA ADLANDIRILABİLİR.

          BU KONU İLE İLGİLİ BİRBUÇUK YIL EVVEL YAZDIĞIM VE (demokrasidedevrim.com) ADLI SİTEMDE YAYINLADIĞIM (YİRMİBİRİNCİ YÜZYILIN BÜYÜK AÇMAZI) BAŞLIKLI YAZIM İLE AVRUPA PARLEMENTOSU RAPORTÖRÜ SAYIN ARİE OOSLANDER’İN 19.ŞUBAT.2004 TARİHİNDE AVRUPA PARLEMENTOSUNA SUNDUĞU TÜRKİYE RAPORU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİMİ İLİŞİKTE EKLİYORUM.

          BEN BİRAZ HADDİMİ’DE AŞARAK YENİ MİLENYUMDA İNSAN OĞLUNUN KARŞI KARŞIYA KALDIĞI EN YIKICI TEHDİT KARŞISINDA, İSTANBUL’DAN, BİRLEŞİK AVRİPAYA BİR ÖNLEM ÖNERİSİ SUNUYORUM.

          ÖYLE ZANNEDİYORUM’Kİ İNANÇLARIN SINIRSIZ ÖZGÜRLÜĞÜ YANINDA İNANÇLARIN YARATTIĞI ŞİDDET İKİLEMİ VE DE, İNANÇ ARINDIRMA KOMİTELERİ ÜNYADA İLK DEFA BURADA, DİNLERİN, İNANÇLARIN VE KÜLTÜRLERİN VE DE ASYA AVRUPA KITALARININ BULUŞUP BİRLEŞTİĞİ İSTANBUL DA ORTAYA ATILMAKTADIR.

         ANADOLU İNSANININ, UFKU’DA, HAYALİ’DE, GENİŞTİR. UMARIM BU YAKLAŞIM VESİLESİYLE İSTANBUL BRÜKSEL ARASINDA KÖPRÜ OLUŞUR VE ÇOK YAKINDA, İSTANBUL İLE BRÜKSEL BİRLEŞİK AVRUPA İÇİNDE İKİ KARDEŞ ŞEHİR OLUR.

          SAYGILARIMI SUNAR, BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİRİM.

  Hasan HORTO

Tıp Doktoru

  

2.  SAYIN BAŞKAN, KIYMETLİ DİNLEYİCİLER: (03.03.2004 İstanbul)

     AVRUPA PARLAMENTOSU RAPORTÖRÜ SAYIN ARİE OOSTLANDER’İN 19 ŞUBAT,2004 TARHİNDE AVRUPA PARLEMENTOSUNA SUNDUĞU TÜRKİYE RAPORUNDA ÖZETLE BEŞ KONU VE NOKSAN DİLE GETİRİLMEKTEDİR.1-BELLADUR PRENSİPLERİ DOĞRULTUSUNDA SINIR VE KOMŞU ÜLKELERLE SORUN YAŞANMAMASI.2-HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE İNSAN HAKLARI KONUSUNDAKİ NOKSANLAR:DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ETKİLİ OLACAK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN DEVLET VE HÜKÜMET NEZDİNDE DESTEKLENİP KUVVETLENDİRİLMESİ 3-TÜRİYE YARGI SİSTEMİNDEKİ AKSAKLIKLAR 4-ŞİMDİYE KADAR AVRUPA BİRLİĞİNE UYUM SAĞLAMAK İÇİN,KOPENGHAN KRİTERLERİ DOĞRULTUSUNDA  TÜRKİYE PARLAMENTOSU TARAFINDAN ÇIKARILAN YASALARIN ÇOK YAVAŞ UYGULANMASI UYGULAMADA ÇOK İSTEKSİZ DAVRANILMASI VEYA  UYGULANMMASI.5-TÜRKİYE DE ASKERİ YÖNETİM DÖNEMİNDE 1982 YILINDA YÜRÜRLÜĞE GİREN ANAYASANIN HALEN  UYGULANMASI  VEYA EN AZINDAN DEĞİŞİKLİĞE UĞRAMAMIŞ OLMASI. 

     BİZ TÜRKİYE HALKININ ÇOĞUNLUĞU OLARAK SAYILAN NOKSANLARI BİLİYOR VE BUNLARIN DÜZELTİLMESİ İÇİN GAYRETLER SARFEDİYORUZ.İZİN VERİRSENİZ BEN SON İKİ YILDA İNTERNETTE AÇTIĞIM DEMOKRASİDEDEVRİM.COM ADLI SİTEMDE YAYINLADIĞIM ADALET TABABET VE SİYASETTEKİ REZALET ADLI KİTABIMDA ÖZELLİKLE ADALETİMİZ KONUSUNDA SIRALADIĞIM ELEŞTİRİLERİMİN ANA BAŞLIKLARINI SÖYLEMEK İSTERİM. EĞER SİTEME GİRERSENİZ ADALETİMİZ KONUSUNDA ÜÇ AYRI BÖLÜMDE ACIMASIZ DA DENEBİLECEK ÜÇ AYRI ELEŞTİRİMİ BULACAKSINIZ.I-ANAMIZI AĞLATAN ADALETİMİZ: ANADOLU HALKIMIZ SELÇUKLU DÖNEMİN DEN BERİ,OSMANLI DÖNEMİNDEN BERİ BELKİDE 1000 YILDIR  ŞÖYLE YAKINIYOR YARGIDAN ( ANANI BELLEYEN KADI,KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEKSİN ? ).1000 YILDIR SÖYLEDİĞİ BU SÖZDE HALKIMIIZ BENİM KULLANDIĞIM BELLEYEN KELİMESİNİ KULLANMAMIŞTIR.ONUN YERİNE ÇOK DAHA GERÇEKÇİ,ÇOK DAHA YALIN BİR KELİME KULLANMIŞ VE ŞUP DİYE YAKIŞTIRMIŞTIR.BEN BU HAKLI VE VECİZ YAKINMAYI KİTABIMA ALIRKEN GALİZ KAÇMASIN,ÇİRKİN OLMASIN DİYE BELLEYEN OLARAK ALDIM..NASIL OLSA HALKIMIZ BURADA KULLANILAN ASIL KELİMEYİ BİLİYOR. AMA BEN, ÖZELLİKLE MİSAFİR, YABANCI KONUKLARIMIZIN TAM ANLAMLARI İÇİN TERCÜME YAPACAK ARKADAŞLARIMDAN RİCA EDİYORUM.HALKIMIZIN KULLANDIĞI O KELİMEYİ KULLANSINLAR.BEN BURADA ÖZELLİKLE YABANCI KONUKLARIMIZ İÇİN SÖYLÜYORUM  HALKIMIZ BELLEYEN KELİMESİ KARŞILIĞI İNGLİZCE TO RAPE=TO FUCK;FARANSIZCA VİOL=VİOLER KELİMESİNİ KULLANMIŞTIR.

       HALKIMIZI 1000 YILDIR YÜREKTEN YAKAN BU YARGİ YAZGISI ACABA CUMHURİYET DÖNEMİMİZDE DEĞİŞMİŞ MİDİR? İKİ YIL ÖNCE EMEKLİ OLAN YARGITAY BAŞKANI SAYIN SAMİ SELÇUK (TÜRK YARGISINDA DEVRİM GEREKİR ) DİYORDU..EĞER DEĞİŞMİŞ OLSA İDİ TÜRK YARGISININ EN BAŞINDA  BULUNAN KİŞİ ( YARGIDA DEVRİM GEREKİR ) DERMİYDİ ? SİTEMDE İKİNCİ ELEŞTİRİ BAŞLIĞI ( MANDATAN AĞIR GİDEN ADALETİMİZ ) DİR..TÜRKİYEDE 100 YIL SÜREN DAVALARIN OLDUĞU SÖYLENİR. ÜÇÜNCÜ BAŞLIK ( TEK YÜKSEK MAHKEME: TÜRK ADALETİ Mİ,YOKSA YUNAN ADALETİ Mİ DAHA ADİLDİR ? ) BU BAŞLİKLI YAZIM 10 EYLÜL,2003 TARİHİNDE DÜNYA GAZETESİNİN YORUM-İNCELEME SAYFADINDA YAYINLANMIŞTIR

      KOPENGHAN G KRİTERLERİ DOĞRULTUSUNDA ÇIKARILAN KANUNLARIN UYGULANMADIĞI VEYA İSTEKSİZ UYGULANDIĞI ELEŞTİRİSİNE KATILIYORUM. BU BAPTA ÇOK ÇARPICI BİR GÖZLEMİMİ BURAYA AKTARMAK İSTERİM…1967 YILINDA AMERİKADA BULUNUYORDUM..O YIL PRESİDENT JOHNSON PUBLİC İNFORMATİON ACT DENİLEN TOPLUMU BİLGİLENDİRME YASASINI İMZALADI BEN ANADİLİM İNGİZCE OLMADIĞI HALDE O ZAMAN BU YASA HAKKINDA AMERİKAN MEDYASINDA ÇIKAN YAYINLAR DOLAYISI İLE BU KANUNUN ÇIKIŞINI VE TAŞIDIĞI ÖNEMİ ÖĞRENDİM.BUGÜN BİLDİKLERİM O GÜNLERDE ÖĞRENDİKLERİME DAYANIR.AMERİKADA BİR YABANCI OLARAK AMERİKA İÇİN, DEMOKRASİ İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN BİR KONUYU GAYET RAHAT ÖĞRENEBİLİYORUM..ÇÜNKÜ DEMOKRASİNİN GELİŞMESİ YOLUNDA BİR KÖŞETAŞI OLAN BU KANUNU ,AMERİKAN MEDYASI GAYET GÜZEL İŞLEDİ…ARADAN 37 YIL GEÇTİKTEN SONRA 2003 YILI SONLARINDA AYNİ KANUN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDEN ADETA SESSİZ SEDASIZ GEÇTİ ÜLKEMİZ AÇISINDAN ÇOK GÜZEL BİR GELİŞME OLDU AMA ANADİLİ TÜRKÇE OLAN BEN, ÜLKEMDE DEMOKRASİNİN DÖNÜM NOKTASI OLABİLECEK ÇOK ÖNEMLİ BİR KANUNUN ÇIKIŞINDAN NE YAZIK Kİ: HABERDAR OLAMADIM.TÜRKİYE TOPLUMSAL SAYDAMLIK DERNEĞİ BAŞKANI SAYIN ERCİŞ KURTULUŞ TA BİR TELEVİZYON PROGRAMINDA BU KANUNUN ÇIKIŞINDAN KENDİSİNİN DE HABERDAR OLAMADIĞINI AÇIKLADI. VE YAKINDI..ACABA BU AYMAZLIĞIN SEBEBİ NEDİR?.BİZİM İLGİSİZ OLUŞUMUZ MU ? YOKSA TÜRK MEDYASININ BU ÇOK ÖNEMLİ KONUYA HAKETTİĞİ DEĞERİ VERİP GEREKTİĞİ ŞEKİLDE İŞLEMEMİŞ OLMASI MI ? BU ÇOK ÖNEMLİ KONU BELKİDE YETERLİ RATİNG VE KAZANÇ SAĞLAMIYORDUR KİMBİLİR.

       GÜNÜMÜZDE, EN ÖNEMLİ DEMOKRASİ KONUSU, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE İNSAN HAKLARIDIR.EFLATUN VE ARİSTO’DAN KAYNAKLANAN KLASİK DEMOKRASİDE İNSAN HAKLARININ LAFI BİLE YOKTUR.İNSAN HAKLARI  YERYÜZÜNDE İLK DEFA AMERİKA BAĞIMSIZLIĞINI KAZANIRKEN 1776 YILINDA YAYINLANAN VİRGİNİA HALKLAR BİLDİRİSİ VE YURTDAŞLIK SÖZLEŞMESİNDE YER ALDI. BUNDAN 13 YIL SONRA  DA 1789 DA FRANSIZ İNSAN VE  YURTDAŞLIK BİLDİRGESİNE GİRDİ.YİRMİNCİ YÜZYILIN SONLARINDAN BERİ VE GÜNÜMÜZDE İSE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE İNSAN HAKLARI DEMOKRASİNİN EN ÖNEMLİ UNSURU OLARAK DEMOKRASİNİN GÖBEĞİNE OTURDU…BEN YİNE ADI GEÇEN İNTERNET SİTEMİN DEMOKRASİDE DEVRİM BÖLÜMÜNDE İNSAN HAKLARININ DÜNYADA ÖZELLİKLE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİN DEKİ GELİŞMELERİNİ İNCELEYİP YAZDIM. SİTEME GİRMEK ZAHMETİNDE BULUNANLAR AMERİKA DA AFRİKA KÖKENLİ KARA İNSANA VE DE AMERİKANIN YERLİLERİ OLAN KIZILDERİLİLERE YANİ İNDİANLAR’A UYGULANAN İNSAN HAKLARININ GEÇİRDİĞİ EVRELERİ AÇIKLIKLA BULACAKLARDIR.YENİ MİLENYUMDA YİRMİBİRİNCİ YÜZYILDA VE,GÜNÜMÜZDE  BUGUN SAYILARI YARIM MİLYONA KADAR AZALAN AMERİKAN YERLİLERİNE TANINAN İNSAN HAKLARI ACABA NE DURUMDADIR ? BENİM BİLDİĞİM KADARI İLE BU İNSANLAR BELİRLİ BİR BÖLGEDE CONSERVATİON KAPLARINDA YAŞAMAĞA MECBUR EDİLMEKTE;KAMPLARDAN DIŞARI ÇIKMALARI BİLE ÖZEL İZNE TABİ TUTULMAKTADIR

       BİZ DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI KONUSUNDAKİ NOKSANLARIMIZI BİLİYORUZ.. KOPENGHANG KRİTERLERİ DOĞRULTUSUNDA NOKSANLARIMIZI SÜRATLE DÜZELTMEĞE ÇALIŞIYORUZ.ASYADA,AFRİKADA,ORTADOĞUDA BAZI ÜLKELERE DEMOKRASİ GETİRMEK ÇABASI İÇİNDE OLAN AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDE ÖZELLİKLE AFRİKA KÖKENLİ SİYAH İNSANLARA VE KIZILDERİLİLERE AMERİKADA UYGULANAN İNSAN HAKLARI ACABA NE DÜZEYDEDİR ? BUNLARI DA İNCELEYİP ARAŞTIRIRSAK  ÜLKELER,BÖLGELER,BLOKLAR ARASINDA ÇİFTE STANDART  YARATMAMIŞ OLURUZ…

         BİZE GÖRE,SİZE GÖRE,ONLARA GÖRE DEMOKRASİ OLMAZ DEMOKRASİ EVRENSELDİR DEMOKRASİ TÜM İNSANLIĞIN ORTAK DEĞERİ VE ORTAK MALIDIR.

         BEN İNTERNET SİTEMDEKİ DEMOKRASİDE DEVRİM ADLI ARAŞTIRMAMDA DEMOKRASİNİN KÖKENİNİ VE TARİH İÇİNDE UĞRADIĞI EVRELERİ VEGELİŞMELERİ İNCELEDİM SONUNDA ŞU SONUCA VARDIMKİ:DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI YENİ MİLENYUMDA,YİRMİBİRİNCİ YÜZYILDA VE GÜNÜMÜZDE HEM DEVRİME,HEMDE EVRİME GEBEDİR.EVRENDE VE DÜNYADA HERŞEY DEVAMLI DEĞİŞİR,DEVAMLI GELİŞİR.EVRENDE VE DÜNYADA DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMDİR.….

      SAMUEL PAUL HUNGTİNGTON GİBİ, DÜNYA SİYASETİNİN OLUŞMASINDA ETKİLİ OLAN BAZI ÜNLÜ YAZARLAR. MEDENİYETLER ÇATIŞMASINI ORTAYA ATIYOR VE DÜNYAYI WEST AND THE REST=BATI VE DİĞERLERİ DİYE İKİYE AYIRIYORLAR.BİZ MEDENİYETLER ÇATIŞMASINI KABUL ETMİYORUZ. ONUN YERİNE MEDENİYETLER UZLAŞMASINI SAVUNUYORUZ.WEST AND THE REST=BATI VE DİĞERLERİ YERİNE  BİRLEŞİK KÜLTÜR VE TÜM İNSANLIK DİYORUZ.

      MİLLİYETÇİLİK İNSANLARI IRK KÖKLERİNE,DİNCİLİK İSE İNANÇLARINA GÖRE BÖLER. AYRILIKLAR,ÇATIŞMALAR VE SAVAŞLAR YARATIR.KÜLTÜRLER İSE İNSANLARI  YAKLAŞTIRIP KUCAKLAŞTIRIR.KÜLTÜRLERİN HARMANLANIP KARIŞMASINDAN  KARDEŞLİK DOĞAR,BARIŞ DOĞAR,ÖZGÜRLÜK DOĞAR. UNUTMAYALIM Kİ:GÜNÜMÜZÜN UYGARLIĞI BATIYA GÖRE DOĞU DİYE TARİF EDEBİLEBİLEN AFRİKA DA,ASYADA,MEZOPOTAMYA DA DOĞDU…

 

DR. H A S A N  H O R T O

TIP DOKTORU

 

 

 

SAYFA BAŞI

  AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET