AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET
   

Dr.Hasan Horto Biyografi

 
 
 

DEDELER VE TORUNLAR

19 uncu yüzyılın ortaları 1862 yılında,dünyaca ünlü yazar İvan Sergeyev TURGENİEV,( BABALAR VE OĞULLAR )'ın hikayesini yazdı.Tanınmış,ünlü Üniversitelerin hemen hepsinde,bu eser,dünya klasiklerinin en önemlilerinin başında  okutuluyor. O günden bu güne,150 yıldan fazla zaman geçti.Yeni milenyuda,21 inci yüzyılda, ben ve torunlarım,demokrasidedevrim.com sitemizde,babalar ve oğullara karşı,dedeler ve torunları yazmağa karar verdik.

   Turgeniev kitabında,babalar ve oğulların,yaşadıkları zaman farkına bağlı olarak,doğaları gereği, hem toplumsal,hemde zihinsel açıdan, birbirlerine her zaman ters düştüklerini yazar.Biz,dede ve torunlar ise,gelişen bilim ve ilerleyen teknolojye uyarak,  her alanda  uyum içindeyiz. Şunu açıkça ilan ediyoruz ki: Dünyanın, neresinde olursa olsun,hangi amaçla yapılırsa yapılsın biz savaşa karşıyız..

   Yerkürenin neresinden olursanız olunuz,Ey dünya insanları!!,Ey dünya çocukları!! Birlikte,beraber yaşamağa, mecbur olduğumuz bu gezegende,savaşlardan çok acı çektik.Kimimiz doğmadan öldük.

   Yeni milenyumda,yirmibirinci yüzyılda geliniz uygarlığımızı, ırksal ayrılıklara,dinsel farklılıklara değil, kimliklere,kültürlere  dayandıralım.Uygarlığımızı kimliklerle, kültürlerle geliştirelim,zenginleştirelim.Bu yol bizi kavgaya,acıya, savaşa değil, bu yol bizi kardeşliğe,barışa ve mutluluğa götürür.

   Savaşın tek onurlu yanı,savaşa karşı savaşmaktır.=Seulement honoré parti de querre,est guerre, contre la querre=Only honorable part of the war,is the war,againist the war.

    Savaşa karşı,savaş fikrini dedem ve biz,öz dilimiz Türkçe de ürettik.Sonra da Fransızca ya,İngilizce ye ve diğer dillere çevirdik.Yalnız kıt'aların değil,dinlerin,inançların,bütün kültür ve bütün uygarlıkların birleşip kaynaştığı,barış içinde, bir arada ,kardeşçe yaşadığı buradan,Istanbul dan ,tüm dünya ya yayıyoruz.

   Biz, Demokraside Devrimin,savaşa Karşı Savaşan askerleri,savaşa karşı savaş açtık. .Şimdilik üç kişilik ordu,üç kişilik sivil toplum örgütüyüz.

      Evrenin en büyük kuyruklu yıldızı Mustafa Kemal Atatürk'ün YURTTA BARIŞ,CİHANDA,YANİ EVRENDE BARIŞ misyonu doğrultusunda, her savaşçıyı,tüm askerleri savaşa karşı savaşa çağırıyoruz.

     Gelin,savaşa karşı birlikte savaşalım.

     Son zamanlarda her ülkede,her toplumda Alzheimer hastalığı sık sık görülmeye başladı.Alzheimer hastalığı,sayıları 1 trilyonu aşan beyin hücrelerimizin azalmasından,kitlesel olarak beynin daralmasından, küçülmesinden kaynaklanıyor.

      Yeryüzünde tüm güzelliklerin,tüm uygarlıkların yaratıcısı insan beyni,doğumdan başlayarak sürekli gelişir.Doruğa ulaştıktan sonra da,yavaş yavaş geriler,kitle kaybeder,küçülür.

      Ben bir hekim olarak,sorumluluğumun bilinci içinde,torunlarımla birlikte hazırladığımız demokrasidedevrim.com internet sitemizde,insan beynini geliştirecek,kamçılıyacak,tartışmalı,çekişmeli konuları yazıyorum.

      Beyninin gerilemesine razı olmayanlar!,ileriki yaşlarda DEMANTİA=( tam unutkanlık) ile sonuçlanabilecek Alzheimer hastalığından korunmak isteyenler! sitemize giriniz,görüşlerimize karşı,karşı görüş geliştiriniz.

      Böylece,hep birlikte,beyin fırtınası estirerek,beyin jimnastiği yaparak,,hem beynimizi,hem de zihnimizi diri tutalım.                                                                                    

Hasan Horto

Kerem Arpacıoğlu

Hasan Ali Sinangil

 

 

 

 

 

Kerem Arpacıoğlu:   

5 yaşında

5 Years old

5 Ans

 

 

 

 

 

Kerem Arpacıoğlu:   

6 yaşında

6 Years old

6 Ans

 

 

 

 

 

Kerem Arpacıoğlu:   

9 yaşında

9 Years old

9 Ans

 

 

Merhaba benim adım Kerem, ben 8 yaşındayım. Size meteorlar ve kuyruklu yıldızlar hakkında bilgi vereyim. İlk önce başımdan geçen bir olayı anlatıp konuya gireceğim.

     Ben Ar-tur'da 8 yaşındayken 8 Ağustos 2004 tarihinde Deniz Atı lokantasında yemek yerken Annem gökyüzünde kayan bir sarı top ve arkasından sarı bir iz çıkardığını gördü. Dedem bunu tam göremedi çünkü arkası dönüktü. Yan masadan bir hanım " Bu bir meteordur " dedi. Dedem de " bu ay içinde çok meteor düşer " diye bizi uyardı.Bize, daha çok  bilgi verdi. Dedi ki : " TÜBİTAK'tan verilen bilgiye göre, bu yıl gökyüzünde güneş patlamalarına bağlı olarak Meteor Yağmuru yaşanacak, dünyaya çok meteor düşecek. Bu bilgi de doğru çıktı. 2004 yaz aylarında Edremit körfezi'nin orta kısmunda tam Ar-tur'un karşısındaki  Altınoluk bölgesine büyük bir meteor düştü. "

Milliyet gazetesinin 31 Aralık, 2004 tarihinde yazdığına göre " İran'ın güneydoğusundaki Sistan - Beluçistan eyaletine bağlı Saravan kentindeki bir eve, bir gün evvel 16 kilogram ağırlığında bir meteor çarptı. Yerel polis, parlak kristallerle kaplı meteorun çarptığı evin çatısında delik açtığını, ancak ev halkından ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı. " Evet şimdi konuya geçiyorum : 

METEORLAR VE KURUKLUYILDIZLAR

 UZAY'DAN GELEN KONUKLAR 

     Kuyrukluyıldızlar Güneş'in çevresinde çok büyük yörüngeler çizerek dönen buz ve kaya kütleleridir. Kimi zaman bir kuyrukluyıldız Güneş sisteminin bizim bulunduğumuz bölüme girer. " Halley " kuyrukluyıldızı her 76 yılda bir dünyamızı ziyaret etmektedir. Kuyrukluyıldızların katılaşmış buzdan oluşan çekirdekleri vardır. Bir kuyrukluyıldız Güneş'e yaklaştığı zaman buzlar eriyerek kaynar ve yıldızın arkasında gazdan bir kuyruk oluşur.

METEORLAR

     Kimi zaman bir uzay kayası ya da tozlardan oluşan bir kütle Dünya'nın çevresindeki hava katmanına girerek yanar. Bu durumda gökyüzünde meteor ya da akanyıldız adı verilen parlak bir çizgi oluşur. Havanın açık olduğu geceler böyle olaylara tanık olabilirsiniz.

     Meteorlar gece gökyüzüne bakarken ışıklı bir biçimde gözükürler ve kaybolurlar. Bunlar gezegenler arası uzaydan gelen ve atmosfer içersinden geçerken ışıklı bir görünüm gösteren cisimlerdir. İki çeşidi vardır.

1 - Demir meteorlar

2 - Taşımsı meteorlar

 

     Demir meteorlardan % 99 dan fazlası demirdir. Yerde bildiğimiz demirin aynısıdır.

İçerisinde yabancı madde yoktur. Kristal yapısı bakımından yerdeki demirden farklıdır.

     Taşımsı meteorlar kum taşı özelliği gösterir. İçersinde yer yer demir taneciklerine rastlanır. Atmosferden geçerken yüzeyleri yanarak siyah bir kabuk teşekkül eder. 

KUYRUKLUYILDIZLAR

     Kuyrukluyıldızlar Güneş'in çevresinde dönen, kirli dev kartoplarına benzerler ve genellikle onları keşfeden insanların adları ile anılırlar. Gezegenlerden çok farklıdırlar. Yörüngeleri çok basık olduğundan zamanlarının büyük bir kısmını Güneş'ten uzakta geçirip çok kısa bir süre için Güneş'e yaklaşırlar. Güneş'e yaklaştıklarında ısınıp eridikleri için gaz ve tozdan oluşan bir kuyruğa sahip olurlar.

     Bazı kuyrukluyıldızların yörüngeleri çok eğimli olduğundan bunlar binlerce yıl boyunca Güneş sisteminin diğer üyelerinden çok aşağı veya çok yukarıda bulunabilirler.

Önemli Bilgi : Çekirdek adı verilen katı iç bölge, donmuş gaz, buz, toz ve kayalardan oluşur.

 Kaynaklar : İnternet'te; fizikokulu - astronomi sayfası" Dünya ve Uzay" adlı kitabımdan

     Türkçe'de yıldız kayması yanlış söylenen bir sözdür. Yıldızlar durup dururken neden kaysınlar ki? Yıldız kayması dedikleri, yer çekimsiz Uzay'da devamlı dolanan meteorların

(göktaşlarının) 80 km'lik dünya atmosferine girip kor (kızarmış taş) haline gelmesidir aslında.

Kerem Arpacıoğlu: 9 Yaşında - 9 Years old - 9 Ans

 

 

 

Kerem Arpacıoğlu:   

9 yaşında

9 Years old

9 Ans

 

 

 

 

 

Hasan Ali Sinangil:   

7 yaşında

7 Years old

7 Ans

 

 
 
  Bu bölüm ile ilgili görüş, eleştiri veya ilave edecekleriniz varsa
lütfen " nfo@demokrasidedevrim.com " adresine iletirseniz memnun olacağım.

 

 

SAYFA BAŞI

  AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET