AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET
   

Dr.Hasan Horto Biyografi

 
 
 

BİR AMELİYAT KAZASI NASIL BİR CAN KURTARIR.

Ben meslek hayatımda başımdan geçen bir olayı burada ayrıntıları ile anlatarak ölümle sonuçlanan bir ameliyat kazasının sonradan başka bir insanın hayatını nasıl kurtardığını belirtmek isterim.

Yıl 1965; Kanada'nın Montreal şehrinde Royal Victoria Hastanesi'nde genç, güçlü, kuvvetli bir hastaya bel fıtığı ameliyatı yapıyorduk. Ban Ameliyathanede anestezi uzmanı olarak bulunuyordum. Hastayı uyuttum, boğazına teneffüs tüpünü takarak ameliyat masasına yan yatırdım. Bacaklarını'da kıvırdım; Ameliyat bu pozisyonda yapılacaktı. Hastanın teneffünü, kalbini, tansiyonunu kontrol edip narkozu devam ettiriyordum. Ameliyatı yapan Operatör arkadaş taburesine oturmuş elinde keski, keser ve Cımbız belde iki omur arasından hafif, küçük, çekiç ve keski darbeleri ile bel fıtığını temizlemeye çalışıyordu. Herşey yolunda, muntazam gidiyor, öperatör arkadaş bir taraftan çalışıyor, birtaraftan'da şarkı söylüyordu. Birden bir fırtına koptu. Ben ameliyatı durdurun hastanın kalp atışları ve tansiyonu kayboldu diye bağırdım.

Böyle fırtınalı durumlarda hastaya teşhis koyup, tedavi etmeniz için en fazla 2 dakikanız vardır. Eğer bu 2 dakikayı geçirirseniz hastayı kurtarsanız bile hasta bitkisel hayatta kalır. O anda ameliyat odasında bulunan bütün doktorlar yüksek sesle düşünmeye başladık. Birden bire Dr.Rigley arkadaşım yüksek sesle bağırdı: Hastaya tazyikle kan verelim diyordu. Kan verelim diyordu amma ne ameliyat bölgesinde, ne de başka bir yerde hiç kan ve kanama alameti yoktu. Çaresiz hiçbirşey yapmamaktansa hazır bulunan kanı akıtmaya başladık. Biraz geçtikten sonra yavaş yavaş hastanın kalp atışları başladı. Daha sonra'da tansiyonu belirdi. Hepimiz derin bir nefes aldık. El yordamı ile yaptığımız iş doğru çıkmıştı. Hastayı yan vaziyetten düzeltip sırt üstü yatırdık. Operatör arka-daş geniş bir kesik yaparak karın boşluğunu açtı ve hastanın karnı kan ile doluydu. Hastanın belki'de yarı kanı damarlardan boşalmış, karın boşluğuna toplanmıştı. Bu kazanın sebebi'de şuydu:

Keski omur arasından biraz daha ileri giderek omurun ön tarafında bulunan aort şah damarını delmişti. Damar cerrahı arkadaşımız ameliyat odasına geldi, patlayan aort damarını dikti, tamir etti. Kanamayı durdurdu. Tekrar hastayı yan çevirdik. Operatör arkadaşımız yarım bıraktığı ameliyatı tamamladı. Hastanın bel fıtığını tamamen temizledi. Ameliyatı başarı ile tamamladık. Ameliyathaneden cenaze yerine sapasağlım genç bir insan çıkardık.

Yorgunluğumuzu giderir kahvelerimizi içerken Dr.Rigley arkadaşımıza sorduk: Yahu ortada kan yok, kanama yokken bu dahiyane fikir nereden aklına geldi? Dr.Rigley arkadaşımız dedi'ki:

10 yıl önce 1955 yılında meşhur aktör Chelf Chandler bu ameliyatı olurken ameliyat masasında hayatını kaybetti. Olay ve olaya sebep olan Aort delinmesi kazası gazetelerde, basında yayınlandı. Ben'de o zaman okumuştum., oradan hatırladım. Chelf Chandler 1940 ve 1950 li yıllarda Hollywood'un yakışıklı, kuvvetli dev aktörlerinden biriydi. Daima zor ve tehlikeli rollerde oynardı.Ölümle sonuçlanan bir ameliyat kazasının bilinmesi, bildirilmesii, yayınlanması 10 yıl sonra dünyanın başka bir yerinde aynı kazaya uğrayıp ölmek üzere olan başka bir insanın hayatını kurtarıyordu. Dünyanın her yerinde hastanelerin doktorların dikkat ve ihtimamlarına rağman ne yazık'ki: İstenmeyen, görülmez ameliyat kazaları olmaktadır ve olmağa'da devam edecektir.

Dünyamız artık küçüldü; Bilgisayar bizi birbirimize bağladı. Ben internet aracılığı ile ülkemizde ve yeryüzündeki tüm meslektaşlarıma seslenmek istiyorum. Bu olayı bilsinler, hatırlasınlar böyle kazalar başlarına gelirse başka insanların hayatlarını kurtarabilirler. Aynı şekilde subay olmuş veya subay olacak genç arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Bu olayı kendi mesleklerinde hatırlayıp bundan ders çıkarsınlar. Yirmibirinci yüzyıl, yeni Millenyum açıklık, berraklık, şeffaflık çağıdır. Uygar ülkeler bu yönde yol alıyorlar. Kazaların, yanlışların örtülmesi, gizlenmesi yerine irdelenip, öğrenilp, öğretilmesinde insanlık açısından büyük yararlar vardır. Kazalar yanlışlar bilinirse en azından gelecekteki yanlışlar, kazalar önlenecektir

Dr.Hasan HORTO

 

 

 
  Bu bölüm ile ilgili görüş, eleştiri veya ilave edecekleriniz varsa
lütfen " info@demokrasidedevrim.com " adresine iletirseniz memnun olacağım.

 

 

SAYFA BAŞI

  AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET