AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET
   

Dr.Hasan Horto Biyografi

 
 
 

CUMHURİYET’in YETİŞTİRDİĞİ,  ATATÜRK’ün ÖZLEDİĞİ GENÇ, RAHMETLİ ÖZER TÜRK

 

Bu gün 6 Ekim, 2003,

Beşinci ayımıza giriverdik

Ar - tur’da.

Üveyikler ötmüyor,

Cıncıralar* sustular.

Kırlangıçlar da,

Çekip başlarını gittiler.

Hüznüyle,

Güzelliğiyle,

Çöktü üstümüze güz; 

 

*cıncıra temmuz ve ağustos aylarında devamlı ötüp, sonra ağaçların üzerinde kuruyan ağustos böceğinin kuzey ege’deki bölgesel adıdır. 

 

Ege’nin en güzel yerindeki Ar-Tur tatil köyü Burhaniye ile Ayvalık arasına rastlar.

 

 

           AR-TUR’la birlikte, Kuşadası turistik tesisleri, Bodrum ve Datça daki AK - TUR tatil köylerinin kuruluş öyküleri, büyük bir özveri, fedakarlık ve ayni zamanda da bir ihaneti içinde barındırır. 1950 li yılların sonlarına doğru Kuşadası kaymakamlığına genç, çalışkan ve fedakar bir Cumhuriyet çocuğu atanır. Bu genç insan Özer Türk,  daha o dönemde bile, ülkenin geleceğini, çok sonraları,  bacasız endüstri diye adlandıracağımız,  turizm de görür. Bu yüzden kendisini turizme adar; ve kendine de Turizm Monitorü adını takar.  

Kısıtlı imkanlarla kuşadasındaki turistik tesislerini tamamladıktan sonra Burhaniye - Ayvalık  sahillerini de değerlendirsin diye devrin iktidarı tarafından Burhaniye Kaymakamlığına atanır. Özer Türk kollarını sıvar. Egenin eşi bulunmaz bu güzel koylarını teker teker inceler, teker teker tarar. Bir avam proje yapar, ve herbir hissesi 5000 TL.  Olan 2000 ortaklı bir şirket kurar. Ar - tur Turizm Endüstrisi Anonim Şirketi diye adlandırılan bu şirkete,  kendi kişiliği ve garantisini de katarak,  evvela , Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1953 yılında mezun olan ve yurdun dört bir tarafına kaymakam olarak dağılan ve devletin dış temsilciliklerine atanan, kendi sınıf arkadaşlarını  ortak yapar. Daha sonra , o dönemin bakanlarını, Milletvekillerini, Kumandanlarını, bürokratlarını, Devlet erkanı ve memurları yanında yörenin Milletvekillerini ve ileri gelenlerini ikna ederek ortak eder. Önceleri mütevazi mevkii ve rütbelerde bulunan bu subay ve memurlar arasında,  sonradan görevleri yükselen, Ordu - Kuvvet Kumandanı, Genel Kurmay Başkanı,  ve hatta Devlet Başkanı, Cumhurbaşkanı olan muhterem zevatta vardır. Örneğin Kenan Evren, Semih Sancar, Sedat Celasun gibi kıymetli zevat kurucu ortaklarımız arasında yer almıştır. Tabii ki:Bu başarıda,  Özer Türk’ün genç, dinamik, inandırıcı ve güven verici kişiliği yatar. Yedinci Cumhurbaşkanımız Kenan Evren son zamanlara kadar sitemizin Güvercin koyundaki 60 metrekarelik, mütevazi evini muhafaza etmiş , ve eşi Sakine Evren hanım efendi hayata veda ettiği son haftalar, son günlere kadar,  bu mütevazi evde ikamet etmiştir.  

      Özer Türk’ün başarılı turizm çalışmaları yurt içinde olduğu kadar, yurt dışında da yankı bulur, izlenir. Bu dönemlerde İspanya kıralı tarafından Özer Türk’e Turizm Şovalyesi unvanının verildiğini gene kendi sınıf arkadaşları söylemektedir.  

      1968 yılında kuruluşu tamamlanan Ar - Tur Turizm Endüstrisi Anonim Şirketinin plan ve projeleri Türkiye’nin en büyük mimarı sayılan Behruz Çinici tarafından yapılır. Bu projeler öylesine mükemmel, doğayla uyumlu olarak,  öylesine araziye uydurulmuştur ki:Hiç bir konut, diğerinin deniz görüşünü, deniz manzarasını kapamaz. 2000 ortaklı şirkette her ortağa bir konut planlanmış olup;her konutta ortaklara yaz tatili sağlandığı gibi;projede mevcut, Agora=çarşı, spor tesisleri, vede büyük bir amfitheatre ile sanat faaliyetlerine yönelen turistik amaçlar planlanmıştır. Bu gelişmiş turistik yanları ilede, projelerimiz, yurt içinde, yurt dışında ve en önemlisi de Devlet katında kabul görmüş;Devlet olanakları da kullanılarak projelerin gerçekleşmesi sağlanmıştır. Yurtsever insanlar, Yurtsever ortaklar olarak itiraf etmek zorundayızki:Eğer projelerimizin ülke yararına olan bu turistik yanı olmasaydı, planlarımız gerçekleşemez, Ar - Tur bugünkü muhteşem haliyle kurulamazdı. Kişisel olarak ben sanmamki:Dünyanın hiçbir yerinde, dantel gibi sahilleri, üç güzel koyu ile, sık çamları ve ormanları ile böyle güzel bir yerde, ortaklarına sadece tatil imkanı sağlayan bir yapı kooperatinin kurulmasına izin verilmiş olsun. Gene onurlu insanlar olarak itiraf etmek zorundayız ki:Ar - Tur turizm Endüstrimizin,  içine düşürüldüğü durum ne yazık ki: Ortaklarına tatil imkanı sunan bir yapı kooperatifinden farksızdır.  

      Rahmetli Özer Türk, inanırlığını, güvenirliğini kanıtlayıp, segilemek üzere, tam 10 yıl gecesini gündüzüne katarak, binbir güçlüğü, tehditleri yenerek gerçekleştirdiği Ar - Tur’a ne kendini ortak etmiş, nede beyin gücü ve alın teri ile oluşturduğu bu güzel sitede bir konut sahibi olmuştur. Bundan sonrasını,  o zaman yönetim kurulunda bulunan kıymetli insan,  rahmetli emekli general Hasan Tolunay paşa’nın kendi ağızından dinleyelim.  

<<Biz yönetim kurulu olarak bu durumdan rahatsız oluyorduk. Bir gün karar verdik, Yönetim kurulu başkanımız olan Özer Türk’e haber vermeden onun gıyabında toplandık. Düşündük, taşındık,  sitemizde şirketimize ait,  boş bulunan konutlardan birini,  şirket hissesi ile birlikte Özer Türk’e tahsis edip vermeyi,  kendi aramızda oy birliği ile karara bağladık. Sonradan kendisini de aramıza alarak bu kararımızı tebliğ edip bildirdik. Özer Türk başladı hüngür, hüngür ağlamağa. ( Elinizi ayağınızı öpeyim, bunu bana teklif etmeyin. Ben yaptıklarımı kendim için, ailem için yapmıyorum. Kaymakamlık görevimin bir parçası olarak ülke çıkarları için yapıyorum. Ne olur,  beni bu teklifinizden af edin ).  

     Atatürk Cumhuriyeti böyle gençler yetiştiriyordu işte. .  

    Aradan yıllar geçecek, 2000 haneli bu büyük site tamamlanacak ama, Özer Türk ve büyük mimar Behruz Çinici’nin günlerce, aylarca kafa ve gönül birliği içinde oluşturup kotardıkları projelerde,  ülke yararına olacak turistik amaçların hiçbiri gerçekleşmiyecekti. Çünkü şirket ortakları,  masraf gerektirir diye olsa zahir, sadece konut yapımı ile yetinip, turistik yatırım istemiyorlardı.  

    Yapmak istediklerine, kendi misyonuna ve şirketin kuruluş amaç ve taahhütlerine tamamen ters bu durum ve davaranış ta Özer Türk’ü kahrediyordu.  

Mücadeleci Özer Türk, şirket genel kurullarında bunu sağlamak için boyuna çalışıp çabalıyordu. Ama ne yazıkki:bir defasında şirket ortakları, konut ve ortaklık sahibi değil diye, onu şirket genel kurulunda konuşturmamak ve şirket genel kurul toplantısına almamak istemiş;oda ağlayarak genel kurulu terk etmişti.  

    Büyük bir yurtsever olan Özer Türk’ü bir kere de Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesindeki maaliye hocası rahmetli Bedri Gürsoy’un ağzından dinleyelim. Bedri Gürsoy, bir zamanlar Ar - Tur’da oturmuş ve yönetim kurulu başkanlığı da yapmıştır.  

    Profesör Bedri Gürsoy Özer Türk’ün ölümünün hemen arkasından yazdığı ( Bir kahramanın ardından ) adlı yazısında şöyle anlatıyor öğrenicisi Özer Türk’ü:<< Özer Türk mezuniyetinin ilk yıllarında doğu anadoluda bir kasabaya , Varto’ya kaymakam olarak atanır. Bende o zamanlarda geçici olarak oralara yakın bulunuuyordum. tanıdığım bir köylü vatandaşımız Varto kaymakamlığında işi olduğundan benden yardım ister. Sıcak bir yaz günü idi. Köylü kardeşime dedimki:filan yere git kaymakam beyi bul, benden selam söyle , senin işini hemen yapar. Köylü gitti;uzun bir aradan sonra kan ter içerisinde geri geldi. Yahu hoca bu sıcak ramazan gününde oruçlu, oruçlu beni gönderdiğin yerde kaymakam bey diye biri yok;orada okul mu,  ne yapılıyormuş orada kaymakam beyin işi ne? Ben kendisine dedimki:Yok, yok kaymakam bey oradadır. Sen oraya tekrar git,  inşaata yaklaş;kaymakam bey, kaymakam bey diye bağır, o seni duyar, yanına gelir. Çarnaçar kalan köylü oraya tekrar gider ve döndükten sonra gördüklerini  şöyle anlatır.  

( Oraya okul yapılan yere tekrar gittim, gaymakam bey, gaymakam bey diye bağırdım, üstü çıplak, çamurlara bulaşmış iri kıyım biri kalktı. Buyur bey bir emrin mi var dedi. Yok,  yok ben gaymakam beyi arıyom dedim. Kaymakam benim, gel yanıma; sen emrini söyle. )>> 

    Cumhuriyet kaymakamı, orada okul yapımında,  çamurdan harç yapıyor, kerpiç döküyor, okul yapılırken,  köylüye yardım ediyordu. .  

    Bunları yazdımki: genç kuşaklar, gelecek kuşaklar özveri, fedakarlık ve ihanetin nasıl bir arada olduğunu görsünler ve Özer Türk’ün onurlu yaşamından hem ibret alsınlar;hemde bu onurlu insanı örnek tutsunlar.

 

Dr. Hasan HORTO

10 Ekim, 2003, Ar - Tur, Burhaniye

 

 

 

 
  Bu bölüm ile ilgili görüş, eleştiri veya ilave edecekleriniz varsa
lütfen " info@demokrasidedevrim.com " adresine iletirseniz memnun olacağım.

 

 

SAYFA BAŞI

  AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET