AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET
   

Dr.Hasan Horto Biyografi

 
 
 

TEK DÜZE  ÇEKİLMİŞ; ÇARPIK ÖĞRETİM SİSTEMİMİZ

İNSANLARIN, İÇİNDE YAŞADIKLARI ORTAMIN, VE YAPTIKLARI İŞLERİN, KİŞİLİKLERİ VE KARAKTERLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ ARAŞTIRIP,BULMAK VE YAZMAK, YİNE BİZ HEKİMLERE DÜŞÜYOR. ZİRA BU FAKTÖRLER, AYNİ ZAMANDA BEDEN SAĞLIĞINI VE RUH SAĞLIĞINI DA YAKINDAN VE  DERİNDEN ETKİLİYOR. KİŞİLİKLERİN GELİŞİP OLUŞMASINDA EN ÖNEMLİ ZAMAN DİLİMİ OKULLARDA GEÇEN  ÖĞRENIM DÖNEMİ İLE  MESLEK HAYATIDIR.

DİKKAT EDİLİRSE,EĞİTİM SİSTEMİMİZ DEMEDİM..ÖZELLİKLE ÖĞRETİM SİSTEMİMİZ DİYE YAZDIM. BUNU KASITLI YAPTIM . ÇÜNKÜ ÖĞRETİM DEMEK ,BİRŞEYLERİ ÖĞRETMEK BİLGİLENDİRMEK,BİLGİLERİ SUNMAK DEMEKTİR.EĞİTİM  İSE, İNSANLARI BELİRLİ BİR AMACA,BELİRLİ BİR HEDEFE DOĞRU İTMEK,GÜTMEK DEMEKTİR. NAZİLER ORDULARINI EĞİTİRLER. OKULLAR İSE, ÖĞRENCİLERİNE ÖĞRETİRLER. ÖĞRETİMDE DÜŞÜNMEK,DÜŞÜNDÜRMEK ÖN PLANDADIR.EĞİTİMDE İSE TERBİYE ÖN PLANDADIR.EĞİTİM HAYVANLAR İÇİN GEÇERLİDİR,FAYDALIDIR.ÖĞRETİM İSE İNSAN GELİŞMESİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ EN ÖNEMLİ ARAÇTIR.HAYVANLAR İÇİN GEÇERLİ OLAN,EĞİTMEK,EĞİTİLMEK OLGUSU İNSANLAR İÇİN YÜZ KIZARTICI VE ONUR KIRICIDIR.İNSAN, AKLINI, VE EDİNDİĞİ BİLGİLERİ KULLANARAK, KENDİ YOLUNU KENDİSİ SEÇMELİ, KENDİSİ BİÇMELİDİR .İNSAN HAKLARI VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN ÖN PLANA ÇIKTIĞI YENİ MİLENYUMDA,YİRMİBİRİNCİ YÜZYILDA DEVLET TE DAHİL HİÇBİR KURUMUN,HİÇBİR ŞAHSIN BAŞKALARINI,BELİRLİ BİR AMACA,BELİRLİ BİR HEDEFE İTMEK,GÜTMEK HAKKI YOKTUR; OLMAMALIDIR DA.

 DEVLET YAPIMIZDA ÖĞRETMEK İŞLEVİNİ YÜKLENEN BAKANLIĞIMIZA ( MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ) DENİYOR.BENİM NAÇİZ KANAATİME GÖRE, BU DEYİM (MİLLİ ÖĞRETİM BAKANLIĞI) OLARAK DEĞİŞTİRİLMELİDİR.BÖYLE ADLANDIRILDIĞINDA, EN ÖNEMLİ BİR İŞLEVİ YÜKLENEN BAKANLIĞIMIZ,BUNUN DA ÖTESİNDE CUMHURİYRTİMİZ DAHA ÇAĞCIL,DAHA İNSANCIL BİR İÇERİK VE GÖRÜNÜM KAZANACAKTIR.UMARIM VE TEMENNİ EDERİMKİ: İNSAN HAKLARI KONUSUNDA ÇOK HASSAS OLAN AVRUPA BİRLİĞİ, BİZİ İÇİNE ALIRKEN,BU İNCE NUANSIN DA BİLİNCİNDE OLARAK,KENDİ BÜNYESİNDE DE,BİZDE DEBU DEĞİŞİKLİĞİ YAPACAKTIR.

    BİR BİLGİNİN,ÖZELLİKLE DE ALFABENİN,BELİRLİ BİR ÖĞRENME ÇAĞI VARDIR. YETMİŞ YAŞIMDAN SONRA BİLGİSAYARIN ELİF BAASI, ALFABESİ SAYILAN WORD’Ü ÖĞRENMEĞE KALKTIĞIMDA ,NE ZORLUK ÇEKTİĞİMİ SİZ BANA SORUN..FAKAT YILMAYACAĞIM.BAŞKA YOLUM DA YOK ZATEN. ÖĞRENMEK ZORUNDAYIM.

    ÇOK GEÇ ÖĞRENDİĞİM  BİR BAŞKA ÖNEMLİ GERÇEK DAHA VAR.( AKILLI İNSANIN YAŞAM TARZINI,İŞİNE GÖRE DEĞİL,SAĞLIĞINA GÖRE AYARLAMASI GEREKTİĞİ.).BEN BUNDA DA ,GEÇ KALDIM…GENÇLİĞİMDE YOKSULDUM,MECBURDUM. AMA BU DA,HİÇBİR ZAMAN BİR ÖZÜR, BİR MAZARET OLAMAZ..ZİRA İNSAN HAYATINDA,EN ÖNEMLİ,EN KIYMETLİ VARLIK SAĞLIKTIR.

     GEÇ ÖĞRENİP,GEÇ UYGULADIĞIM BU HAYATİ GERÇEĞİ,HERNE KADAR, HİÇ İSTEMESELER DE,ÇOCUKLARIMA,TORUNLARIMA DEVAMLI SÖYLİYECEĞİM, DEVAMLI TEKRARLIYACAĞIM

       600 YIL SÜREN OSMANLI DÖNEMİNDE ÖĞRETİM , MEDRESE VE DARİLFUNUN İLE SAĞLANIRDI..CUMHURİYETE GELİNDİĞİNDE MEDRESENİN YERİNİ OKUL,DARİLFUNUNUN YERİNİ ÜNİVERSİTE ALDI.OSMANLI ÖĞRETİMİNDE, TEMEL AMAÇ DEVLETİ ALİYİ OSMANİYEYE  SADIK OLAN VE HER ZAMAN SADIK KALACAK KAPIKULU YETİŞTİRMEKTİ.CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA DA OKUR, YAZAR AZ OLDUĞUNDAN DEVLET KENDİSİNE MEMUR BULMAKTA ZORLANIYORDU. BUNUN İÇİNDİRKİ: ÖĞRETİM DURUMU, PEK OSMANLI’DAN FARKLI DEĞİLDİ.CUMHURİYETİN İLK DÖNEMLERİNDE DE ÖĞRETİMİN AMACI DEVLETE VE CUMHURİYETE SADIK OLAN VE SADIK KALACAK DEVLET MEMURU YETİŞTİRMEKTİ.

 HER İKİSİNDE DE AYNİ AMAÇ GÜDÜLDÜĞÜNDEN OKULA BAŞLAYAN ÇOCUĞUN SAĞ YANAĞINA BİR AT GÖZLÜĞÜ,SOL YANAĞINA DA BAŞKA BİR AT GÖZLÜĞÜ TAKILIR…İSTER KÜÇÜK OKULLARDA OLSUN,İSTER YÜKSEK OKULLARDA OLSUN ÖĞRENİCİLERE,  AYNİ AMACA YÖNELİK BİLGİLER VERİLİRDİ.BU OKULLARDAN DA HEP TORNADAN ÇIKMIŞ GİBİ, TEKDÜZE İNSANLAR YETİŞİRDİ..GAYET TABİİKİ:BU OKULLARDAN ÇIKANLAR İKİ GÖZLÜK DIŞINDAKİ DÜNYAYI BİLMEZ , YOK SAYARLARDI.İŞTE OSMANLIDA VE CUMHURİYETİN İLK DÖNEMLERİNDE HAKİM OLAN TEKDÜZE,TEK YÖNLÜ ÖĞRETİM  DÜZENİMİZ BÖYLE ÖZETLENEBİLİRDİ…CUMHURİYET DÖNEMİNİNDE 1930 LU YILLARIN SONLARI İLE 1940 LI YILLARIN BAŞLARINDA ÜLKEMİZ ÖĞRETİMİNDE ÜLKEMİZ GERÇEKLERİNE VE GEREKSİNİMLERİNE TAMAMEN UYGUN PRATİK,ARAŞTIRCI,AYIRICI ANALİTİK VE DİYALEKTİK BAŞARILI BİR ÖĞRETİM DENEMESİ VARDIR… KÖY ENSTİTÜLERİ DENEMESİ….BU ÖĞRETİM OKADAR BAŞARILI VE OKADAR VERİMLİ OLMUŞTURKİ::FAKİR BAYKURT,MAHMUT MAKAL  VE DİĞERLERİ GİBİ BİRÇOK KIYMETLİ YAZAR KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YETİŞMŞİŞLERDİR..FAYE KİRBY ADINDA KANADALI GENÇ BİR KIZ, ,SOSYOLOJİ MESLEĞİNDEKİ DOKTORASINI KÖY ENSTİTÜLERİ ÜZERİNDE YAPMAK ÜZERE TÜRKİYE YE GELMİŞTİR.SONRADAN NİYAZİ BERKES İLE EVLENİP FAYE BERKES( KİRBY ) ADINI ALAN BU SAYGIDEĞER DÜNYA ENTELLEKTÜELİ, KÖY ENSTİTÜLERİ KONUSUNDA EN KAPSAMLI, EN GÜZEL KİTABI YAZMIŞTIR.TÜRKİYE SEVDALISI OLDUĞUNDAN SANIRIM HALA HAYATINI TÜRKİYEDE SÜRDÜRMEKTEDİR..

         NE YAZIK Kİ:DÜNYAYA ÖRNEK OLMUŞ BU BAŞARILI ÖĞRETİM, UZUN SÜREMEMİŞ TUTUCU VE GERİCİ POLİTİKACILAR TARAFINDAN 1940 LI YILLARIN SONLARINDA YOZLAŞTIRILARAK 1950 DEN SONRA TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMIŞTIR.

     OSMANLI DA BAŞLAYIP CUMHURİYETE DE SIÇRAYAN TEKDÜZE ÖĞRETİM YENİ MİLENİYİUMDA,YİRMİBİRİNCİ YÜZYILDA DA HAALA YÜRÜRLÜKTEDİR.

        OYSAKİ:ÇOK TANRILI DİNLER, PAGANİSM DÖNEMİNDE,  PAGAN ROMA TANRISI JANUS’UN BİLE, İKİ YÜZÜ VARDI..BİR YÜZÜ GERİYE, ARKAYA,GEÇMİŞE;,DİĞER YÜZÜ İSE ÖNE, İLERİYE,GELECEĞE DÖNÜKTÜ... 22 ARALIĞI,23 ARALIĞA BAĞLIYAN GECE,YILIN EN UZUN GECESİ,GÜNDÜZ İSE YILIN EN KISA GÜNDÜZÜ OLDUĞUNDAN ATMOSFERİK, COĞRAFİ EQUİNOX=WİNTER EQUİNOX=EQUİNOX D’HİVER=KIŞ EQUİNOX’U DENİLEN, KIŞ GÜNDÖNÜMÜ, BİR DEĞİŞİMİ; BİR BİTİŞLE BERABER, BİR BAŞLANGICI GETİRDİĞİNDEN,ARALIKTAN SONRA GELEN AYA, İKİ YÜZLÜ ROMA TANRISI JANUS’UN ADINA İZAFETEN JANVİER=JANUARY DENİLDİ.GÜNDÖNÜMÜ ANLAMINA GELEN EQUİNOX YILDA 4 DEFA GELİŞİR ,VE YERKÜREMİZDE 4 DEFA, BİR BİTİŞ VE YENİ BİR BAŞLANGICI SİMGELEYEN, 4 AYRI MEVSİM OLUŞUR..DAHA ÇOK HİRİSTİYANLIĞIN HAKİM OLDUĞU BATI YARIM KÜRESİNDE,GÜNE VE GÜNEŞE YAKLAŞMAK İÇİN BİR BAŞLANGIÇ KABUL EDİLEN WİNTER EQUİNOX =KIŞ EQUİNOX’U KUTSAL GÜNLER OLARAK HARARETLE KUTLANIR…HİRİSTİYANLAR HER YIL 23 ARALIKTAKİ NOELİ, HAZRETİ İSA’NIN DOĞUM GÜNÜ OLARAK KABUL EDER VE KUTLARLAR...OYSAKİ ANSİKLOPEDİLER, ORTA DOĞU VE MEZOPOTAMYA DA HAZRETİ İSADAN ÇOK EVVEL,2000-3000 YILDANBERİ HER YIL23 ARALIKTA NOEL’İN KUTLANDIĞINI YAZMAKTADILAR.ANSİKLOPEDİK BİLGİLER IŞIĞINDA DA 23 ARALIKTAKİ NOEL’İN DİNSEL DEĞİL,İKLİMSEL UYANIŞ KUTLAMALARI OLDUĞU ANLAŞILIR. AYNİ OLAY,. ATALARIMIZIN ESKİ DİNİ OLAN ŞAMANİZM’DEN  ETKİLENEN DOĞU YARIM KÜRESİNDE DE YAŞANIR.,HER YIL 22 MARTTA, GÜNDÜZÜN GECEDEN BİR DAKİKA DAHA UZAYIP, ÖNE GEÇECEĞİ İLKBAHAR EQUİNOX’U=EQUİNOX PRİNTEMPS KUTANIR.İŞTE BUNLAR YILIN BAŞLANGICI SAYILAN NEVRUZ=YENİGÜN KUTLAMALARIDIR.ORTA ASYADAN ANADOLUYA GÖÇ EDEN ŞAMAN ATALARIMIZIN BİR BÖLÜMÜ İSLAMİYETİ SEÇTİLER.ANADOLU ALEVİLİĞİNDE DE 22 MART HAZRETİ ALİ’NİN DOĞUM GÜNÜ OLARAK KABUL EDİLİR VE NEVRUZ OLARAK KUTLANIR.OYSAKİ:NEVRUZ DA NOEL GİBİ DİNSEL DEĞİL İKLİMSEL UYANIŞ OLSA GEREKTİR.ÇÜNKÜ NEVRUZ KUTLAMALARI ATALARIMIZIN İSLAM OLDUĞU 10 UNCU YÜZYILDAN ÇOK EVVEL DE VARDIR.. 23 ARALIK İLE 22 MART ARASINDAKİ 3 AYLIK ZAMAN FARKI MERİDİYEN OLARAK ÇOK DAHA GÜNEYDE BULUNAN ORTA DOĞU VE MEZAPOTAMYANIN KUZEYE GÖRE EKVATÖRE,DAHA YAKINLIĞINDAN DOLAYI DAHA EVVEL ISINMASINDAN ,TOPRAĞIN VE TABİATIN 3 AY EVVEL UYANMASINDAN KAYNAKLANIR...ÇOK BÜYÜK BU İKİ DOĞA OLAYINDAN BAŞKA,22 HAZİRANDA SUMMER EQUİNOX=EQUİNOX  D’ETE=YAZ EQUİNOX!U=YAZ GÜN DÖNÜMÜ VARDIR. 22 EYLÜLDE DE HER DİLDE KABUL EDİLEN LATİNCE DEYİMİ İLE EQUİNOX AUTOMNO=GÜZ EQUİNOX’U=GÜZ GÜN DÖNÜMÜ OLUŞUR..

        BU DÖRT MEVSİM,ŞÜPHE YOK Kİ: SEMAVİ DİNLER DENİLEN ÜÇ TEK TANRILI DİNİN ÇIKTIĞI KUZEY YARIM KÜRESİ İÇİN GEÇERLİDİR.GÜNEY YARIM KÜRESİNDE İSE TAM TERSİNE,KUZEYDE KIŞ YAŞANIRKEN,GÜNEYDE YAZ;KUZEY DE YAZ YAŞANIRKEN GÜNEY DE KIŞ OLUŞUR.

       İNSANOĞLU. ESKİ ROMA’DA,.KENDİ KAFASINDA YARATIP,TAPTIĞI, İKİ YÜZLÜ ROMA TANRISI, JANOS İLE 3000-4000 YIL EVVELİNDENBERİ TEKDÜZE,TEK YÖNLÜ OLMAKTAN SIYRILIP,,KURTULMUŞTUR...VE DAHA O ZAMAN,EVRENDE HİÇBİR NESNENİN,HİÇBİR FİİLİN,HİÇBİR OLGUNUN TEKDÜZE GİDEMİYECEĞİNİ,BİR OLAYIN BİTTİĞİ YERDE, YENİ BİR OLAYIN YEŞEREREK,,FİLİZLENİP BAŞLAYACAĞINI ÖĞRENMİŞTİR…

      BİZİM ÜLKEMİZDE,BİZİM OKULLARIMIZDA İSE TEK YÖNLÜ,TEKDÜZE DÜŞÜNCE VE BUNU YARATAN TEKDÜZE ÖĞRETİM SÜRER DE GİDER…İLKOKULLARDA,ORTA OKULLARDA,LİSELERDE,YÜKSEK OKULLARDA,ÜNİVERSİTELER DE ALDIĞIMIZ ÖĞRETİMİ HEP BİRLİKTE DÜŞÜNELİM.BİZE VERİLEN, BİZE ÖĞRETİLEN BİLGİLERİN HEP BELİRLİ SINIRLAR,BELİRLİ ÇERÇEVELER İÇİNDE KALDIĞINI AÇIKÇA GÖRÜRÜZ…ÖKULLARIMIZDA ANA,BABALARIMIZA,BİZE,ÇOCUKLARIMIZA.TORUNLARIMIZA ÖĞRETİLENLER, HEP BU İKİ GÖZLÜK ARASINDA KALIR,KATİYEN BUNUN DIŞINA ÇIKAMAZ.BİRDE ORDUMUZA SUBAY YETİŞTİREN ASKERİ OKULLARIMIZA  KULELİYE,HARP OKULLARINA,HARP AKADEMİLERİNE BAKALIM.ORDUMUZDA SUBAY ERKANI,SUBAY OLMAYANLARA HOŞ BİR DEYİMLE BAŞIBOZUK DERLER.BU DEYİMLE AŞAĞILAYICI BİR EĞİLİM SERGİLENMEZ. SADECE ÜNİFORMA GİYMİYENLER,SİVİLLER ANLATILMAK İSTENİR

       KULELİDE,HARP OKULLARINDA ,HARP AKADEMİLERİNDEKİ ÖĞRETİMDE DE, TEK YÖNLÜ OLMAK,TEKDÜZE KALMAK VARMIDIR? YOKMUDUR? BU SORUYA CEVAP VERMEK BİZ SİVİLLERE, BAŞIBOZUKLARA DÜŞMEZ.KIYMETLİ SUBAY ARKADAŞLARIMIZ, EĞER VARSA,BU ÖZELEŞTİRİYİ KENDİLERİ YAPARLAR…ATATÜRK ORDUSU SUBAYLARINA,ATATÜRK ORDUSU KURMAYLARINA YAKIŞAN DA BUDUR ZATEN…

       CUMHURİYETLE BİRLİKTE DARİLFİNUNUN YERİNİ ALAN ÜNİVERSİTE DE ACABA ÖĞRETİM NASILDIR? BU SORUYA OLAN CEVABI ANLI ŞANLI BİR ÜNİVERSİTEMİZDE GEÇEN BİR ÖYKÜYÜ ANLATARAK AYDINLATMAĞA ÇALIŞACAĞIM….SİNİF ARKADAŞIM DR.İSMET KARACAN,1953 YILINDA ISTANBUL TIP FAKÜLTESİNİ BİTİRİR BİTİRMEZ ÖĞRETİM VE İHTİSAS AMACI İLE SOLUĞU AMERİKA DA ALIR.TAM 50 YİLDIR AMERİKADAKİ BAŞARILI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜR..SİSTEMLİ VE AZİMLİ ÇALIŞMALARI SAYESİNDE KENDİ BRANŞINDA PSİKİYATRY DE ÖZELLİKLE SEEP DİSORDERS=UYKU HASTALIKLARINDA DÜNYANIN EN BAŞARILI 10 KİŞİSİ ARASINA GİRMEYİ DE BAŞARIR..ASKERLİK YAPMAK ÜZERE YURDA GELDİĞİ 1960 LI YILLARDA HASTALANAN DEVLET BAŞKANIMIZ CEMAL GÜRSEL’İN ÖZEL DOKTORU VE SONRAKİ YILLARDA BAŞBAKAN VE CUMHURBAŞKANI TURGUT ÖZAL’IN AMERİKA DAKİ SAĞLIK DANIŞMANI OLUR..KENDİ ÖZEL KAZANCINDAN ARTTIRDIĞI GELİRLERLE KURDUĞU VAKIF SAYESİNDE TÜRKİYEDE 13 AYRI ÜNİVERSİTEDE SLEEPİNG CENTERS=UYKU MERKEZLERİ KURAR…GÜNLERDEN BİR GÜN,ANLI ŞANLI ÜNİVERSİTEMİZİN ANLI ŞANLI PROFESÖRLERİ İSMET’İ ÜNİVERSİTEDE KENDİ KONUSUNDA BİR KONFERANS VERMEĞE VEYA BİR PANELE KATILMAĞA DAVET EDERLER.SİRA SORULARA GELİNCE, OTURUMU İZLEYEN BİR DOKTOR ARKADAŞ, İSMET’E BİR SORU SORAR.İSMET’TE SORUNUN CEVABINI TAM BİLEMEDİĞİNİ,AMA ARAŞTIRIP DOĞRU CEVABI BULMAYA ÇALIŞACAĞINI VE BUNU SORU SAHİBİNE ULAŞTIRACAĞINI SÖYLER. KONFERANSIN AKABİNDE, KENDİSİNİ ORAYA DAVET EDİP GETİRTEN PROFESÖRLER,.HEP BİRDEN İSMET’E ÇIKIŞIRLAR. ( SEN BİZİ REZİL ETTİN.NASIL OLURDA BİLMEDİĞİNİ SÖYLERSİN?SENİN GİBİ ÜNÜ DÜNYAYA YAYILMIŞ BİR PROFESÖR HİÇ BİLMEDİĞİNİ SÖYLERMİ? BİRŞEYLER SÖYLEYİP SORUYU YANITLIYACAKTIN .) DİYE….DÜNYANIN DÖRT BUCAĞINDA KENDİ KONUSUNDA KONFERANSLAR VEREN,SİMPOZİUMLARA KATILAN VE 72 MİLLETTEN BİNLERCE ÖĞRENİCİ VE ASİSTAN YETİŞTİREN İSMET KARACAN ARKADAŞIM, BU ÇIKIŞLARA HEM ÜZÜLÜR HEMDE ÇOK ŞAŞIRIR….BATI CEPHEMİZ DİYECEĞİMİZ ÜNİVERSİTELERİMİZDE DE, YENİ BİRŞEY ARAMAĞA GEREK VARMI? BU OLAY TAM ÇIPLAKLIĞI İLE ÜNİVERSİTEMİZİ ANLATMAZMI?

         İŞTE, OKULLARIMZDA ,ÜNİVERSİTELERİMİZDE AT GÖZLÜĞÜ TAKILMIŞ TEKDÜZE, TEK YÖNLÜ ÖĞRETİM SİSTEMİMİZ BÖYLE DEVAM EDİP GİDİYOR.

 TABİİ..GÖZLÜĞÜ ,PERDEYİ YIRTIP,PERDEDEN DİŞARİ ÇIKANLAR,DÜNYAYI ÖĞRENİP YAZANLAR DA CEZALANDIRILIR...OSMANLI DÖNEMİ VE BUGÜNE KADAR YAŞADİĞIMIZ CUMHURİYET DÖNEMİ SAYILAMIYACAK KADAR ÇOK ZİNDAN,SÜRGÜN,HAPİS VE AYDIN ÇİLESİ ÖRNEKLERİYLE DOLUDUR..

       RAHMETLİ ŞAİR,DAVA,FİKİR VE GÖNÜL ADAMI CAN YÜCEL’İN DİZELERİNDE SÖYLEDİĞİ GİBİ   (   NE  ZORMUŞ,,YONCA YOLMASI,,BİZİM MEMLEKETTE,,ADAM OLMASI,,  )

         OSMALI’DAN BERİ 600-700 YILDIR SÜREGELEN,ÇARPIK,TEKDÜZE ÖĞRETİM SİSTEMİMİZ, ARAŞTIRMACI,AYIRICI,KARŞILAŞTIRMACI YANİ ANALİTİK VE DİYALEKTİK OLMAKTAN ÇOK UZAKTIR VE . ÖZGÜRLÜKTEN DE YOKSUNDUR..BU ÇARPIKLIK, NE YAZIKKİ:KÜLTÜR HAYATIMIZA DA,KENDİSİNİ ÖZGÜR ZANNEDEN ,ASLINDA TAM ÖZGÜR OLMASI GEREKEN BASINIMIZA VE MEDYAMIZA DA YANSIMIŞ DURUMDADIR...BAZI KONULAR,BAZI TABULAR VARDIRKİ:ONLARA HİÇ DOKUNAMAZSINIZ.İYİLEŞTİRMEK İSTESENİZ BİLE ELEŞTİREMEZSİNİZ..

      BU SAVIMI DOĞRULAYACAK BİR ANIMI BURAYA AKTARMAK İSTERİM. 6 AY ÖNCE BİR YAZI YAZDIM….YAZIMIN BAŞLIĞI  (  BİYOLOJİK-MOLEKÜLER UYGARLIK ÇAĞINDA CUMHURİYETİMİZ ) ADINI TAŞIYORDU. .YAZI ANADOLUMUZUN SON ARKEOLOJİK VE ANTROPOLOJİK ARAŞTIRMALARI IŞIĞINDA , SON 30-40 YILDA VERDİĞİMİZ KAYIPLAR VE YAŞAYAGELDİĞİMİZ, SOSYO-POLİTİK SIKINTILARIMIZIN REHBERLİĞİNDE CUMHURİYETİMİZİN ADINI İRDELİYORDU…BU YAZIMI BASILMASI İÇİN, TAKDİR EDİP,BEĞENDİĞİM BİR GÜNLÜK BASIN ORGANIMIZA GÖNDERDİM…YAZI BEĞENİLDİ BASIMA VERİLDİ.AMA  ( YANLIŞ ANLAŞILABİLİRİZ ) GEREKÇESİ İLE SON ANDA BASIMDAN  GERİ ALINDI….OYSA BİR YAZIDA, İLERİ SÜRÜLEN GÖRÜŞ VE FİKİRLERİN SORUMLULUĞU YAZARINA AİTTİR

 …OKUYUCULARIMDAN  ORADA YAZDIKLARIMI MERAK EDENLER VARSA,YAZIMI HEMEN  KENDİLERİNE GÖNDERİRİM.

 ONLAR KARAR VERSİNLER.

           ÖĞRETİM SİSTEMİMİZİ ELEŞTİREN YAZIMDAN BİRAZ SONRA, 14 OCAK,2004 GÜNÜ MİLLİYET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ SAYIN MEHMET Y. YILMAZI’IN KÖŞESİNDE YAYINLADIĞI YAZI BENİ ÇOK SEVİNDİRDİ..ÇÜNKÜ SAYIN YILMAZ’ (  ÜLKE AYNİ,ÇOCUK AYNİ,SONUÇ FARKLI ) BAŞLIKLI YAZISINDA BENİM ÖĞRETİM SİSTEMİMİZE YÖNELTTİĞİM, BİR BAKIMA BAŞKALARININ ACIMASIZ VE İNSAFSIZ  BULABİLECEKLERİ ELEŞTİRİLERİMİ  HAKLI ÇIKARACAK,DOĞRULAYACAK ÇOK DEĞERLİ İSTATİSTİK VE ANKET BİLGİLERİNİ YAYINLADI..SANKİ İKİ YAZI, SEBEP-SONUÇ İLİŞKİSİ OLARAK BİRBİRİNİ TAMAMLIYORDU…SAKARYA ÜNİVERSİTESİNDE 1050 ÜNİVERSİTE ÖĞRENİCİSİNE ŞÖYLE BİR SORU SORULUYOR.(  EN ÇOK YAPMAK İSTEDİĞİNİZ MESLEK NEDİR? )..ÖĞRENİCİLERİN YÜZDE 75 İ  ACUN FİRARDA PROGRAMININ SUNUCUSU ACUN ILICAN’IN MESLEĞİ DİYE CEVAP VERMİŞ…BURADA ÖZENİLEN TELEVİZYONCULUK VEYA GAZETECİLİK MESLEĞİ DEĞİL,SAYIN ACUN ILICALI’NIN YAPTIĞI SUNUCULUK,.. GERİ KALAN ÖĞRENİCİLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ POPSTAR VEYA OYUNCU OLMAK İSTİYORMUŞ…ÇOK AZ SAYIDA ÖĞRENİCİ DE DOKTOR OLMAK İSTEMİŞ;.ONLARIN DA TIP FAKÜLESİ ÖĞRENİCİLERİ OLDUĞU SANILIYOR..BUNA MUKABİL AYNİ GÜNLERDE GAZETELERDE 23 BAŞARILI VE PIRIL,PIRIL PARLAK ZEKALI ÇOCUĞUMUZU, DÜNYANIN EN ÜNLÜ ÜNİVERSİTELERİNİN BURS VEREREK,KABUL ETTİKLERİ YAZILIYOR.VERİLEN BURSLARIN BAZILARININ DA 4 YILDA 170.000 DOLARA KADAR ÇIKTIĞI BELİRTİLİYOR..BU  BAŞARILI,PARLAK ÖĞRENİCİLER ISTANBUL ROBERT LİSESİ  (  COLLEGE  )İ  MEZUNLARI..BUNLARIN İÇİNDE 17 YAŞINDAKİ EMRE YANIK BİR KİTAP YAZMIŞ, BU KİTAP 6 BASKI YAPMIŞ;BAZI ÜNİVERSİTELER DE DE BU KİTAP REFERANS KAYNAĞI OLMUŞ.BU ÖĞRENİCİLERİN KİMİSİ KİMYAGER OLMAK İSTİYOR.KİMİSİ BİYOLOG,KİMİSİ GENETİK MÜHENDİSİ,KİMİSİ DOKTOR,KİMİSİ DE HUKUK,EKONOMİ VE POLİTİKA ÖĞRETİMİ ALMAK İSTİYOR.HAYALLERİ DE ÇOK GENİŞ BU BAŞARILI ÖĞRENİCİLERİMİZ AYNİ ZAMANDA ÖNEMLİ BULUŞLAR YAPMAK,KİTAPLAR YAZMAK ,YURT DIŞINDA  UZMANLIK KAZANMAK,MASTER,DOKTORA YAPMAK VE SONUNDA DA YURTLARINA DÖNÜP ÜLKEYE HİZMET ETMEK İSTİYORLAR…BU BAŞARILI ÖĞRENİCİLERİMİZ EVLERİNE KAPANIP SADECE DERS ÇALIŞMAKLA DA YETİNMİYORLAR.BAZISI TİYATRO OYNUYOR,BAZISI BASKETBOL…BAZISI EBRU SANATIYLA ,BAZISI ATLETİZM,DALIŞ,KÜREK,TIRMANIŞ SPORLARI İLE İLGİLENİYOR.BAZISI PİYANO UT ÇALIP,FAKİR ÇOCUKLARA DERS VERİYOR.HEMEN HEPSİ DE DÜNYA SORUNLARIYLA İLGİLENİP ORTA DOĞU ÜZERİNE KİTAPLAR DEVİRİYOR...

     BİRİNCİ BÖLÜMDEKİ 1050 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENİCİLERİ TEKDÜZE ÇARPIK TÜRK ÖĞRETİM SİSTEMİNİN ÜRÜNLERİ..EZBERE DAYALI TEKDÜZE ÖĞRETİMDE KİŞİSEL YETENEKLERİNİ GELİŞTİRME OLANAĞINI BULAMAMIŞ..TEK YÖNLÜ KALMIŞLAR…ALINTERİ VE BEYİNTERİ DÖKMEDEN, KISA YOLLA KAZANMAĞA, KÖŞE DÖNMEĞE ÖZENİYORLAR SUNUCU OLMAK İSTİYORLAR,POPSTAR OLMAK İSTİYORLAR,OYUNCU OLMAK İSTİYORLAR. DİĞERLERİ ŞANS ESERİ VE DE PARASAL OLANAK NEDENİ İLE BU ÇARPIK SİSTEMİN ELİNE DÜŞMEKTEN KURTULMUŞLAR,KİŞİLİKLERİNİN GELİŞMESİNE İZİN VERİLMİŞ,BASKI ALTINA ALINMAMIŞLAR..KENDİLERİNE GÜVEN GELMİŞ.HAYALLERİ GELİŞMİŞ,BU YÜZDENDE  AMERİKA’NIN VE DÜNYANIN GİRİLMESİ ÇOK ZOR EN İYİ ÜNİVERSİTELERİNE KABUL EDİLMİŞLER..

       ISTANBULDAKİ ROBERT LİSESİ YÜZYILDAN FAZLADIR ISTANBULDA VAR…ROBERT LİSESİ İLE BİZİM DEVLET LİSELERİMİZ BİRKAÇYÜZ  METRE İLE BİRKAÇ KİLOMETRE MESAFEDE BULUNUYOR.TABİİKİ:HER ÇOCUĞUMUZU  ROBERT LİSESİNDE VEYA BENZERİ OKULLAR DA OKUTAMAYIZ… AMMA NEDEN ORADAKİ ÖĞRETİM SİSTEMİNİ ALIP OKULLARIMIZDA UYGULAMAYIZ.?? ŞİMDİYE KADAR BUNU BAŞARAMADIK.

       UMARIM BUNDAN SONRA BAŞARABİLİRİZ.

 DR. HASAN HORTO     

 

 

 
  Bu bölüm ile ilgili görüş, eleştiri veya ilave edecekleriniz varsa
lütfen " info@demokrasidedevrim.com " adresine iletirseniz memnun olacağım.

 

 

SAYFA BAŞI

  AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET