AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET
   

Dr.Hasan Horto Biyografi

 
 
 

SAVAŞTA BİLE KARDEŞLİK VE BARIŞ KURABİLEN

TEK İNSAN GAZİ MUSTAFA KEMAL

 

TÜRK YUNAN KARDEŞLİĞİ 

YILLAR  ÖNCE RAHMETLİ  NİYAZİ BERKES’İN  KANADA DA MESLEKTAŞIM ŞADİ BAYRAKAL’A VE ŞİMDİ RAHMETLİ OLMUŞ ARKADAŞIM FUAT KONAKÇI’YA ANLATTĞI YANİ’NİN ÖYKÜSÜNÜ NEZAMAN HATIRLASAM HEM SEVİNİRİM,HEMDE GÖZLERİM DOLAR. ŞİMDİ  BİRDE BUNA KIYMETLİ ARKADAŞIM RAMİZ EGELİ’NİN ANLATTIĞI KILIÇ ÖYKÜSÜ EKLENDİ.ODA HEM GÖĞSÜMÜ KABARTTI,HEMDE BENİ SEVİNDİRDİ. 

İSTERSENİZ YANİ’NİN ÖYKÜSÜNDEN BAŞLAYALIM ÖNCE. 1950 Lİ YILLARIN  ORTALARINDA,GÜNLERDEN BİR GÜN NEWYORK TA BİR GIDA FUARI DÜZENLENİR.TÜRK PAVYONUNDA NİYAZİ BERKES’İN NÖBET TUTUP GÖREV YAPTIĞI BİRGÜN BAKARKİ:BİR YAŞLI ADAM TEK BAŞINA OTURMUŞ, DERİNLERE DALMIŞ, DÜŞÜNMEKTEDİR. ADAMIN YANINA YAKLAŞIP SİZE YARDIM EDEBİLİRMİYİM? DİYE SORAR.YAŞLI ADAM HEMEN YERİNDEN FIRLAR.YOK DER.ASIL BEN SİZE YARDIM EDEYİM.SİZ EMREDİN, BEN YAPAYIM...BAŞLAR ÖYKÜSÜNÜ ANLATMAĞA..ADI YANİ DİR.AKHİSAR DA OTURURLARMIŞ. 6 YAŞINDA İKEN AİLESİ İLE BİRLİKTE YUNANİSTAN’A GÖÇ ETMİŞLER.ORADA OKULA BAŞLAMIŞ YANİ. GEL ZAMAN GİT ZAMAN BÜYÜMÜŞ ASKERE ALMIŞLAR ONU. VE BİRLİĞİ İLE BERABER İZMİR’İ ALMAĞA YOLLAMIŞLAR. BİRLİKLER  RAHATÇA İZMİR’E ÇIKARLAR, İLERLERLER, İLER-LERLER BİRGÜN  BİRLİĞİ TÜRKLER LE ÇATIŞMAYA GİRER.YANİ TÜRKLERE ESİR DÜŞER YANİ’Yİ ESİR ALAN İKİ ASKER ONU YÜZBAŞIYA GETİRİP TESLİM EDECEKLER.ASKERLER KARARGAHTA BİR KAPIYI AÇARLAR.YANİ İÇERİ GİRER.MASASINDA OTURAN SUBAY HEMEN YERİNDEN FIRLAR.(  YANİ SEN BURADA NE ARIYORSUN DİYE YANİ’NİN BOYNUNA ATLAR..BİRLİKTE AĞLAŞIRLAR.YÜZBAŞI  YANİ’NİN AKHİSAR’DAKİ ÇOCUKLUK ARKADAŞIDIR. YANİ DİYOR İÇİNDEN (  İŞTE BEN O ANDA ,ANLADIMKİ: KİLİSE DE DE ,OKULDA DA, BANA SÖYLENENLERİN HEPSİ YALANDIR.).. 

BU ÖYKÜYÜ NE ZAMAN HATIRLASM,YANİ’NİN O GÜN YAŞADIKLARINI BENDE AYNEN YAŞARIM. 

           RAMİZ EGELİ’NİN KILIÇ ÖYKÜSÜ İLE BERABER,BUGÜNLERDE  BİR DE ROMEN KIRALI STEPHAN CEL-MARE’NİN KILICI KONUŞULUR OLDU ISTANBUL DA. FATİH SULTAN MEHMET HAN, ISTANBUL’U ALDIKTAN 2 YIL SONRA 1455 YILINDA  O ZAMANLAR BUĞDAN KIRALLIĞI DİYE ANILAN  ROMANYA’YI DA OSMANLI TOPRAKLARINA KATAR.BUĞDAN KIRALI STEPHAN CEL-MARE  PAPALIKTAN DA YARDIM ALARAK OSMANLI’YA İSYAN EDER.FATİH, HADIM SÜLEYMAN PAŞA KUMANDASINDAKİ OSMANLI KUVVETLERİNİ İSYANI BASTRIRMAK ÜZERE BUĞDAN’A GÖNDERİR.HADIM SÜLEYMAN PAŞA İSYANI BASTIRAMAZ..BUNUN ÜZERİNE FATİH SULTAN MEHMET, 1475 YILINDA BİZZAT KENDİSİ BUĞDAN’A GİDER BUĞDAN’I MAĞLUP EDER.BUĞDAN KIRALI STEPHAN CEL-MARE DE SAVAŞIN GELENEĞİ GEREĞİ, KILICINI FATİH SULTAN MEHMET HAN’A TESLİM EDER. BU TARİHİ KILIÇ O GÜNDEN BUGÜNE TOPKAPI MÜZESİNDE SAKLANIP SERGİLENİR. ROMANYA HÜKÜMETİ,1996 YILINDA,BİR DOSTLUK JESTİ OLARAK KILICI TÜRKİYEDEN İSTER.MÜZAKERELER SÜRER,SAVAŞ ALANINDA KAZANILAN BİR ESER , NASIL SAHİPLERİNE TESLİM EDİLECEKTİR DİYE…NİHAYET ORTA , ÇÖZÜM YOLU BULUNUR.TÜRK HÜKÜMETİ 4  MİLYAR LİRA MASRAF EDEREK KIRAL STEPHAN CEL-MAREN’İNLICININ AYNİSİNİ YAPTIRIR.BU KILIÇ KARDEŞ ROMEN HALKINA ÇOK YAKIN BİR TARİHTE TESLİM EDİLECEK;ORİGİNAL KILIÇ GENE MÜZEDE KALACAKTIR. 

           RAMİZ EGELİ’NİN KILICINA GELİNCE  9 EYLÜL,1922  GÜNÜ,SABAH ERKEN SAATLERDE ,TÜRK SÜVARİLERİ İZMİR’E GİRER.YUNAN İŞGAL KUVVETLERİ KUMANDANI GENERAL TRİKOPİS SÜVARİLERİMİZE TESLİM OLUR.AYNİ GÜN ATATÜRK  İZMİR’E GELİR. O ZAMAN ATATÜRK,  ATATÜRK DEĞİLDİR HENÜZ;ALİ RIZA EFENDİ OĞLU,BAŞKUMANDAN MUSTAFA KEMAL DİR. TRİKOPİS, GENE, SAVAŞIN GELENEĞİ GEREĞİ ,KILICINI TESLİM ALSIN DİYE ,MUSTAFA KEMAL’E  UZATIR.EVRENİN EN BÜYÜK KUYRUKLU YILDIZI, YÜCE İNSAN,BİNLERCE YILLIK SAVAŞLARIN GELENEĞİNİ BOZAR. SAVAŞIRKEN BİLE, DOSTLUĞUN,KARDEŞLİĞİN İŞARETİNİ VERİR..BARIŞIN TEMELİNİ ATAR..HAYIR DER..(  BEN ,BENİMLE SAVAŞAN  BİR KUMANDANIN KLICINI ASLA ALMAM..KILICINIZ SİZİNDİR..SİZDE KALSIN , MADEMKİ:İZMİR’İ İLK DEFA SUVARİLERİMİZ ALDI.BİR YUNAN SUBAYININ KILICI  İZMİR’E İLK GİREN ŞANLI SÜVARİ BİRLİĞİMİZE VERİLSİN..SUVARİLERİMİZ DE BU KILICI İZMİR’İN GERİ ALINIŞININ, SEMBOLÜ VE HATIRASI OLARAK SAKLASIN ).. ÇOK MUHTEMELDİRKİ:GENERAL TRİKOPİS’İN EMİR SUBAYININ MERASİM KILICI MUHAFAZA EDİLİP SAKLANMAK ÜZERE ŞANLI SÜVARİLERİMİZE TESLİM EDİLİR.İŞTE BU HATIRA KILIÇ UZUN YILLAR SUVARİ VE BİNİCİLİK OKULUNDA SAKLANIR.OKUL EVVELA ANKARA DAN ISTANBUL!A TAŞINIR.SONRA DA LAĞVEDİLİR.KILIÇ TA EVVELA SUVARİ VE BİNİCİLİK OKULU KUNANDANI CEVAT KULA DA KALIR. CEVAT KULA ÖLÜNCE YİNE SUVARİ VE BİNİCİLİK OKULU KUMANDANLARINDAN FERDİ ÜLGENALP’E  GEÇER.FERDİ ÜLGENALP TE VEFAT EDİNCE ,FERDİ ÜLGENALP’İN  OĞLU ( BABAM.  SİZİN YAKIN ARKADŞINIZDI.SİZE GÜVENİRDİ.HERHALDE BU KILICI SİZİN MUHAFAZA ETMENİZİ İSTERDİ ) DİYEREK KILICI SAKLANMAK ÜZERE RAMİZ EGELİ  ARKADAŞIMA TESLİM EDER. RAMİZ EGELİ ARKADAŞIM,ATATÜRK ORDUSUNUN ŞANLI SUVARİLERİNDEN ,ALBAY RÜTBESİ İLE EMEKLİ OLMUŞ;BUGÜN 82 YAŞINDA ONURLU  YAŞAMINI SÜRDÜRÜYOR.RAMİZ EGELİ AYNİ ZAMANDA MİLLİ  BİNİCİLERİMİZDEN;1950 LİYILLARDA ÜST ÜSTE AVRUPA BİNİCİLİK ŞAMPİYONU OLMUŞ;O ZAMANLARINGENÇ İNGİLTERE KRALİÇESİ,ISTANBULDA DÜZENLENEN BİR TÖRENLE RAMİZ EGELİ’YE SİR ( SÖR ) UNVANINI VERMİŞ. EVİNDE SAKLADIĞI KILICI GETİRİP BİZLERE GÖSTERDİ.KILICIN ELLE TUTULAN KABZA DENİLEN UCUNDA GÜZELBİR AĞACAİŞLENMİŞ GÜZEL YUNAN KRALİÇESİNİN TAÇLI BAŞ HEYKELİ  VAR.BİRDE YUNAN BAYRAĞI İŞLENMİŞ.GÖREN HERKES KILICI ÇOK BEĞENDİ.HATTA  BAZI AKLI EVVELLER,ŞAKA YOLLU DA OLSA RAMİZ BU KILICI SAT İYİ PARA EDER  DEDİLER RAMİS EGELİ HAYIR DEDİ. BENDE DAHİL RAMİZİ  ÇOK SEVENARKADAŞLARIHEMEN ATILDILAR.HEP BİR AĞIZDAN ( ATATÜRK’ÜN ŞANLI SUVARİSİ  RAMİS EGELİ ONURLUDUR.BÖYLE ŞEY YAPMAZ ) DEDİLER..NİTEKİM RAMİS EGELİ CANI GİBİMUHAFAZA ETTİĞİ BU SİMGESEL TARİHİ KILICI MÜZEYE TESLİM ETMEK  İÇİNTÜRK RADYO TELEVİZYON KURUMUNUN BİR KANALI İLE ANLAŞTI..KILIÇ TRTNİN BU KANALI ARACILIĞI İLE  PEK YAKIN BİR GELECEKTE SAKLANMAK ÜZERE MÜZEYETESLİM EDİLECEK. 

                   BEN DERİM Kİ:ARİSTO VE EFLATUN’UN DEMOKRASİYİ BAŞLATTIĞI KOMŞU KARDEŞTE ,GEÇEN HAFTA, DEMOKRATİK SEÇİMLER YAPILDI.BATI EGE’NİN YAKIŞIKLI ZEYBEĞİ YORGO PAPANDREAU GİTTİ,YERİNE KARAMAN’IN TAPUCAK MAHALLESİNDEN KARAMANLI KOSTAS KARAMANLİS GELDİ KIBRIS SORUNUNUN AKILCI BİR YOLLA ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÇOK ÇABA SARFEDİLEN,PEK YAKINDA TÜRKİYE VE YUNANİSTAN’IN DA MÜZAKERELERE KATILACAĞI VE.AVRUPA BİRLİĞİNDENAVRUPA BİRLİĞİNE GİRMEK İÇİN MÜZAKERE TARİHİ BEKLEDİĞİMİZ BUGÜNLERDE,GELİNİZ ROMEN KARDEŞLERİMİZE KIRAL STEPHAN CEL-MARE’NİN KILICINI VERİRKEN, YAKIN GELECEKTE BİRLEŞİK AVRUPA’DA BARIŞ İÇİNDE ,BİR ARADA,DOSTÇA YAŞAYACAĞIMIZ YUNANLI  KARDEŞLERİMİZE İADE EDİLMEK ÜZERE, ŞANLI SUVARİLERİMİZİN 82 YIL SAKLADIKLARI BU KILICI DA KARAMANLI  KOSTAS KARAMANLİS’E VERELİM;.MUSTAFAKEMAL’İN 9 EYLÜY,1922 DE İZMİR’DE BAŞLATTIĞI  SONRADAN DA VENİZELOS İLE, YAŞADIKLARI  MÜDDETÇE SÜRDÜRDÜĞÜ,TÜRK-YUNAN DOSTLUK,KARDEŞLİK VE BARIŞI, BİR ADIM  DAHA İLERİ GÖTÜRELİM,..MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TE BUGÜN YAŞAMIŞ OLSAYDI,BUNU ÖZLER, BİZDEN BUNU BEKLERDİ. 

          MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İZMİR’İ ALDIĞI 1919 DAN YILLARCA SONRA DA KENDİ CANINA,VATANININ CANINA KASDEDEREK ÜLKESİNİ İSTİLAYA ,İŞGALE GELEN İNGİLİZ,FRANSIZ,AVUSTURALYALI,YENİ ZELANDALI,HİNTLİ ASKERLERİN ANALARINA SÖYLEDİĞİ ( ANZAK KİTABESİ ) İLE DE BUGÜNE KADAR TARİHTE VE HİÇ BİR ÜLKEDE HİÇBİR KUMANDANIN,HİÇBİR LİDERİN VEREMEDİĞİ İNSANLIK, KARDEŞLİK VE BARIŞ DERSİNİ VERMİŞTİR.MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TARİHE GEÇEN ÖLÜMSÜZ SÖZLERİNDEN İNSANLIĞIN ÖĞRENECEĞİ ÇOK ŞEYLER VARDIR. KAVGALARIN,ÇATIŞMALARIN AMANSIZ SAVAŞLARIN SÜRDÜĞÜ GÜNÜMÜZDE ARKADAŞLIK,KARDEŞLİK,SEVGİ VE BARIŞI ÖĞRENELİM DİYE, ATATÜRK’ÜN VECİZ SÖZLERİNİ BURAYA ALACAĞIM VE YAPABİLDİĞİM KADARI İLE DE, İNGİLİZCE VE FRANSIZCAYA ÇEVİRMEĞE ÇALIŞACAĞIM.YANLIŞLARIMI GÖRENLER LÜTFEN BENİ DÜZELTSİNLER.

           BU MEMLEKETİN TOPRAKLARI ÜSTÜNDE KANLARINI DÖKEN İNGİLİZ, FRANSIZ,AVUSTURALYALI,YENİ ZELANDALI,HİNTLİ KAHRAMANLAR:         BURADA BİR DOST VATANIN TOPRAĞINDASINIZ. HUZUR VE SÜKÛN İÇİNDE UYUYUNUZ. 

          SİZLER MEHMETÇİKLERLE YAN YANA,KOYUN KOYUNASINIZ. UZAK DİYARLARDAN EVLATLARINI HARBE GÖNDEREN ANALAR: 

          GÖZYAŞLARINIZI DİNDİRİNİZ.

             EVLATLARINIZ BİZİM BAĞRIMIZDADIR.

 

HUZUR İÇİNDEDİRLER VE HUZUR İÇİNDE RAHAT RAHAT UYUYACAKLARDIR.ONLAR BU TOPRAKLARDA CANLARINI VERDİKTEN SONRAARTIK BİZİM EVLATLARIMIZ OLMUŞLARDIR. 

ANGLAİS,FRANCAİSE,AUSTRALİA,NOVO ZELAND,İNDİAN HEROS QUİ VERSEZ LEURS SANG SUR LA SURFACE DE LA TERRAİNS DE CE PAYS. VOUS ETES İCİ DANS LES TERRAİNS DE AMİ PATRİE. DORMİ AVEC PRESENCE ET LA TRANQUİLİTE; 

VOUS ETES A LA PROXİMİTE DE,COUCHER ENSEMBLE AVEC MEHMETÇİK. LES MERES DE ELOİGNE COUNTREE QUİ ENVOYEZ LEURS ENFANTS A LA QUERRE:       ARRETEZ VOTRE LARMES;  VOS ENFANTS SONT EN NOTRE SEİN; İLS SONT TRANQUILE ET İLS DORMİRONT DANS DANS LE COMFORT ET LA TRANQUİLİTE..İLS SONT NOS ENFANTS APRES DONNE LEURS VİE DANS CETTES TRAİNS. 

 ENGLİSH,FRENCH,AUSTRALİAN,NEW ZELAND,İNDİANS HEROS WHO POUR OUT THEİR BLOODS ON THE SURFACE OF THE EARTH OF THİS COUNNTRY: HERE YOU ARE İN THE EARTH OF FRİENDLY NATİVE COUNTRY;  SLEEP İN PEACE AND CALM; YOU ARE SİDE BY SİDE AND İN EACH OYHERS ARMS WİTH MEHMETÇİK.MOTHERS FROM FAR LANDS WHO SEND THEİR’S SONS TO THE WAR:  STOP YOUR TEARS OFF:  YOUR SONS ARE İN OUR BOSOM HEARTS; THEY ARE İN PEACE AND THEY WİLL SLEEP İN CALM AND COMFORT. THEY BECAME OUR SONS SİNCE THEY GAVE THEİR SOULS İN THESES LANDS.

                                                                             GAZİ MUSTAFA KEMAL 

   

        BİZ,GAZİ SONRASI KUŞAKLARA DÜŞEN EN BÜYÜK GÖREV,GAZİ MUSTAFA KEMAL’İN BURAM BURAM, SEVGİ,KARDEŞLİK VE BARIŞ KOKAN, BU VECİZ SÖZLERİNİ EVVELA ANLAMAK,ÜZERİNDE DÜŞÜNMEKVE BAŞKALARINI DA, SEVGİ,KARDEŞLİK VE BARIŞ ÜZERİNDEDÜŞÜNDÜRMEKTİR.ANCAK BU YOLLA,GAZİ MUSTAFA KEMAL’İN  MİSYON VE MİRASINA  SAHİP OLABİLİR; VE DE, DÜNYANIN ANLAYIŞ NE BARIŞA EN FAZLA MUHTAÇ OLDUĞU ŞU SAVAŞ GÜNLERİNDE DÜNYA BARIŞINA KATKIDA BULUNABİLİRİZ.  

        YERYÜZÜNDE KILIÇ HEP SAVAŞ İÇİN YAPILDI.TARİHİN HER DÖNEMİNDE VE DÜNYANIN HER YERİNDE KILIÇ,HEP SAVAŞIN SİMGESİ,SEMBOLÜ OLDU.DÜNYADA İLK DEFA BEN GAZİ MUSTAFA KEMAL’İN MİSYONU DOĞRULTUSUNDA 

KILICI SAVAŞA KARŞI KULLANIYORUM.

SAVAŞIN TEK ONURLU YANI

SAVAŞA KARŞI SAVAŞMAKTIR 

 

Savaşın Tek onurlu yanı savaşa karşı savaşmaktır =( Only honorable part of the war,ıs the war,againist the war. )= ( Seulement honoré partie de guerre,est guerre contre la guerre.).
Commandato guevernero diye övündüğüm ve övdüğüm,hemşehrim,emekli vali,Rafet Tuncelli’ye ben, burada ,çok teşekkür ediyorum.İkimiz birlike,İngilizce ve Fransızca düet yapıyoruz. Ben,repeat after me.Repetez aprez-moi,dedikten sonra, LA GUERE deyince,CONTRE LA GUERE diye,anında tamamlıyor.

 

      SAVAŞA KARŞI SAVAŞ 

      =la guerre  contre la guerre

      =the war againist the war

     Savaşın tek onurlu yanı, savaşa karşı savaşmaktır.Ben demokrasidedevrim.com adlı internet sitemde,tek kişilik sivil toplum örgütü,tek kişilik orduyum.Savaşa karşı savaş açtım.

      Genç insanlar bana katılın,

      Genç insanlar bana katılın.

 

Seule guerre honorable est celle contre la guerre,

Je suıs un homme organisation civile,

Je suis un soldat armé @demokrasidedevrim.com.

J’ai declaré la guerre,contre la guerre;

Alors joint-moi jeunes hommes,

Joint-moi jeues hommes. 

 

The only honorable part of the war,is the war,

Againist the war.

 

I am one man civic organisation,

I am one man army @demokrasidedevrim.com.

I declared the war,againist the war;

Soo joint-me young man;

Joint-me young man.

    

Dr.Hasan  Horto

Tıp doktoru

 

 

 
  Bu bölüm ile ilgili görüş, eleştiri veya ilave edecekleriniz varsa
lütfen " info@demokrasidedevrim.com " adresine iletirseniz memnun olacağım.

 

 

SAYFA BAŞI

  AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET