AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET
   

Dr.Hasan Horto Biyografi

 
 
 

YENİ MİLENYUMDA DÜNYANIN EN BÜYÜK KUMANDANI KİM OLACAK ?  

Eskilerde yapılan savaşlarda, Napolyon döneminde, daha öncelerde, daha sonralarda kumandanların büyüklüğü savaş alanlarında bıraktıkları ölülerle ölçülürdü. Zaman ilerledikçe savaşların anlamı’da, amacı'da değişiyor yavaş yavaş. İnsanoğlu, en büyük şiddet aracı olarak kullandığı savaşa bile insancıl bir yön vermeye çalışıyor. Savaş yapan liderler savaştığı ülkelerin halkına karşı olmadıkları mesajlarını yaymağa çalışıyorlar dünyaya. Bazı büyük düşünürler “Akıllı İnsan savaşmadan barışmasını bilen insandır” diyorlar. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlarından Benjamin Franklin “En kötü barış, en iyi savaştan daha iyidir” diyor. Yeni çağlarda savaşlarda bile insana, özellikle masum insana kıymama eğilimi ağır basıyor. Savaş istanilen bir sonucu elde etmek amacıyla yapıldığına göre; Bu amacı zayiatsız veya en az zayiatla elde etmek hem liderler hem de kumandanlar için amaç olmağa başladı. Bu şöyle’de anlatılabilir özetle: “Amacımı zayiatsız veya en az zayiatla elde etmektir amacım”.   

Gelişen teknoloji ve insan aklı savaşı’da, savaş araçlarını’da değiştiriyor. Örneğin biyolojik ve kimyasal araştırmalar insan kalabalıklarını geçici olarak bayıltan, durduran kimyasal maddeler geliştirdiler. Bu kimyasal madde dünyanın herhangibir yerindeki bir devlet elçiliğine saldıran kızgın ve azgın kalabalıkların üstüne püskürtülünce kalabalıklar geçici olarak bayılıyorlar, amma hayatları devam ediyor. Bu geçici baygınlık esnasında polis saldırganları etkisiz hale getiriyor ve kalabalığın üzerine hiç ateş edilmeden tehlike atlatılmış oluyor. Bu etkili kimyasal maddeler bir süre önce geliştirildi ve elçiliklerin korunmasında kullanılıyor. Hep birlikte hatırlıyalım Amerikada bir eyalette bir tarikatın mensupları esir ve rehin aldıkları kişilerin hayatlarını tehdit ediyorlardı. Uzun zaman süren müzakere ve anlaşma girişimleri fayda vermedi; Tariikatçılar nuh diyor peygamber demiyorlardı. Esir ve rehineleri serbest bırakmıyorlardı. Sonuçta hepsinin üzerlerine ateş edildi ve orada bulunan tarikat mensupları ile beraber rehinelerin hepsi öldüler. Eğer bu kimyasal maddeler o zaman bulunmuş olsa idi bir araçla üzerlerine püskürtülecek kısa bir uykudan sonra hepsi etkisiz hale getirilecekti. Bu kimyasal maddeler kalabalıklar üzerinde adeta toplu narkoz sağlıyor. 

Bugün bir de bilgisayarlardaki gelişmeleri düşünelim; Bilgisayarlar devamlı geliştiği gibi; Yazılımları, paketleri proğramları’da çökerten viriüs yazılımları geliştiriliyor. Ve ilginçtir’ki bu muziplikleri çocuk denecek yaştaki dahi sayılabilecek insanlar yapıyor. Teknolojik gelişmelerdeki bu bilgisayar hileleri neden savaşan karşı taraf tank motorlarına veya uçak motorlarına uygulanmasın? Akıllı kumandanlar bunları kullanabilir. Düşman tank ve savaş uçak motorlarını bir anda kilitleyebilirler ve savaşı başlamadan bitirebilirler. Teknolojik gelişmeler insanlara bu imkanları sağlıyor. Onun için “YENİ MİLLENYUM DA DÜNYANIN EN BÜYÜK KUMANDANI HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN, SAVAŞ YAPMADAN SAVAŞI KAZANAN KUMANDAN OLACAKTIR”. Unutmayalım’ki ileri teknolojileri’de bilgisayar oyun ve hilelerini de yaratıp gerçekleştiren insan aklıdır; Dünyamızdaki bütün iyi oluşumlar insan aklının eseridir; Her zaman olduğu gibi 2003 yılında da yeryüzü, insan aklının yaratıcı gücüne muhtaç görünüyor. Günümüzde savaş tamtamları acı acı çalıyor. YİNE AĞLAR ÖRÜYOR GÜMÜŞ ÖRÜMCEKLER, YİNE ÖRÜMCEKLER İÇİN İNSANLAR ÖLECEKLER”.   

Şimdilik savaşın en heveslileri Geeorge W.Bush ile Tony Blair gibi görünüyor. Bir inat uğruna Irakta ve yakın bölgelerde masum insanlar, henüz hayata yeni başlamış çocuklar ölecekler. Herkes akliselime dönüp bunu durdurmağa çalışmalı.. Dünyanın içine girdiği bu açmazda Saddam Hüseyine’de büyük sorumluluk düşüyor. Eğer Allahın kendisine bahşettiği aklı yerinde kullanırsa çok şeyler yapabilir. Eğer “Ben çekiliyorum bir daha aday olmayacağım; Gelsin Birleşmiş Milletler Irakta münasip gördüğü gibi seçim yapsın” demek basiretini görterirse hem Irak halkını felaketten acılardan kurtaracak; Hem Arap dünyası içinde NASIR gibi bir efsane olacak. Ve en büyük düşmanları gibi görünen George W.Bush ile Tony Blair’e hem kendi ülke kamuoylarında ve hemde dünya kamuoyunda en büyük darbeyi vuracak. Umarım bu sitem bir iki gün içinde uzaya ve tüm dünyaya yayınlanmış olacak. Sitemi okuyacak iyi arapça bilenlerden rica ediyorum. Bu çağrımı tercüme edip Saddam a ulaştırsınlar.   

Biliyorum birçok insan bu temennimi bir Wishfull Thinking=Yani arzu edildiği şekilde düşünmek diye algılayacak. Ham hayal gözü ile bakacak. Ama ben insanoğlunun son ana kadar akliselimine, sağduyusuna basiretine güveniyor sonuna kadar umutla bekliyorum.

 Dr.Hasan HORTO

 

 

 
  Bu bölüm ile ilgili görüş, eleştiri veya ilave edecekleriniz varsa
lütfen " info@demokrasidedevrim.com " adresine iletirseniz memnun olacağım.

 

 

SAYFA BAŞI

  AKSAK ADALET BİLİM ve TABABETZALIM SİYASET